ویلیام مکس وایتهد، سفیر آفریقای جنوبی طی سفر به استان کرمان، با معاون سیاسی، امنیتی استانداری کرمان دیدار و تبادل نظر کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با اشاره به مشکلات ایجاد شده از سوی دشمنان برای ایران اسلامی، گفت: با توجه به اینکه دنیا به ناحق مشکلات زیادی را برای ایران ایجاد کرده اما ایران حقانیت خود را به دنیا ثابت کرده است.

حمید ذکاء اسدی در دیدار با سفیر آفریقای جنوبی در محل دفتر استاندار افزود: در استان کرمان با توجه به حضور مهندس رزم حسینی در مدیریت استان، تمام مساعی مدیریت استان برای تحقق اقتصاد مقاومتی شکل گرفته و استان کرمان در این زمینه در کشور پیشرو است و این می توند تبادلات بین دو کشور را افزایش دهد.

معاون استاندار کرمان گفت: یک شرکت هواپیمایی مختص استان کرمان به نام ماهان ایر و جود دارد و می تواند یک خط هوایی با آفریقای جنوبی داشته باشیم و بعد از ایجاد این خط هوایی می توانیم میزبان هیات کاملی از آفریقای جنوبی باشیم و در مبادی مختلفی بحث و تبادل نظر کرده و به نتایج مشخصی برسیم.

وی گفت: می توانیم نمایشگاهی از توانمندی های استان کرمان در آفریقای جنوبی داشته باشیم و نمایشگاهی از توانمندی های آفریقای جنوبی در استان کرمان داشته باشیم.

معاون استاندار کرمان افزود: بعد از این نمایشگاه ها و ایجاد خط ارتباطی و رفت و آمد گردشگران می توانیم با صبر و حوصله به اهداف خود دست یابیم.

وی از کرمانی ها به عنوان مردمی مهمان نواز یاد کرد و ادامه داد: استان کرمان در زمینه معان در سطح کشور به بهشت معادن مشهور است و بخش عمده عناصر معدنی در استان کرمان وجود دارد.

وی اظهار داشت: استان کرمان همچنین 35 درصد از باغات کشور را در خود جای داده است و در زمینه گردشگری نیز دارای قدمت و آثار تاریخی بسیار مشهور و شناخته شده ای است.

ذکاء اسدی به ثبت جهانی روستای تاریخی و دستکند میمند اشاره و بیان کرد: در استان کرمان پنج اثر ثبت شده جهانی وجود دارد که از آن جمله می توان به کویر، قنات ها و ارگ بم اشاره کرد.

وی عنوان کرد: در زمینه کشاورزی و صنایع تبدیلی ظرفیت های خوبی در استان کرمان وجود دارد که می تواند زمینه همکاری هر چه بیشتر ما باشد.

وی بیان اینکه ما از زمان نلسون با آفریقای جنوبی همکاری خوبی داریم، گفت: ایده های انقلابی ما باعث نزدیکی به یکدیگر است.

وی به ترسیم چشم انداز پزشکی و دانشگاهی برای استان کرمان، تصریح کرد: برای تبادل بورسیه و موارد مربوط به تخصص های نوین، گردشگری و هولدینگ ها می توانیم همکاری خوبی با هم داشته باشیم.

معاون استاندار کرمان گفت: هر کشوری که به موقعیت خاص و توانمندی های ایران توجه داشته باشد، می تواند در مبادلات با کشور ما موفق باشد.

سفیر آفریقای جنوبی در ایران نیز در این نشست گفت: ملاقاتی که رئیس جمهور آفریقای جنوبی در چند ماه قبل در ایران داشته اند فصل جدیدی در روابط اقتصادی بین دو کشور ایجاد کرد که در این زمینه هشت نقطه مشترک وجود داشته است.

ویلیام مکس وایتهد، اظهارداشت: روابط دوستانه و برادرانه ایران و آفریقای جنوبی از سالیان سال وجود داشته است و امضای برجام می تواند شروع خوبی برای افزایش روابط اقتصادی دو کشور باشد.

وی بیان کرد: در این سفر در زمینه ارتقای روابط تجاری، ارتقای روابط سرمایه گذاری، افزایش همکاری های کشاورزی، معدنی و سرمایه گذاری و نیز آب، انرژی و نیرو مباحثی مطرح شده است و به توافق رسیده اند که با هم همکاری داشته باشند.

سفیر آفریقای جنوبی در تهران گفت: به دنبال آن هستیم که تفاهم و شباهت های استان های دو کشور را پیدا کنیم و بر این اساس همکاری ها را گسترش دهیم.

وی سفر زمینی به کرمان را تجربه بسیار خوبی دانست و افزود: کرمان شهر بسیار تمیز و زیبایی است که نشان از مدیریت خوب شهری دارد.

وایتهد گفت: در ارتباط با شهر بم و ملاقاتی که فردا در بم و بازدید از ارگ بم خواهم داشت شگفت زده هستم و در جریان زلزله این شهرستان نیز هستم.

وی با تاکید بر اینکه  در دیدگاه تاریخی، این دو کشور همواره دوست و برادر بوده اند، گفت: شرکت های آفریقای جنوبی دنبال پتانسیل ها و موقعیت های موجود هستند تا در بحث انرژی خورشیدی با ایران همکاری داشته باشند.

سفیر آفریقای جنوبی در ایران با اشاره به مطالعات خود درباره کرمان قبل از سفر به این استان گفت: کرمان در بحث انرژی و نیرو کمبود دارد و آفریقای جنوبی در بحث انرژی خورشیدی می تواند خیلی به ایران کمک کند.

وی بیان کرد: بخش عمده اقتصاد آفریقای جنوبی براساس فعالیت های معدنی استوار شده است و در این زمینه توانمندی های بالقوه ای در این کشور و تمایل خوبی در شرکت های معدنی آفریقا برای حضور در معادن ایران وجود دارد.

وایتهد گفت: در زمینه ماشین آلات معدنی نیز آفریقای جنوبی خیلی قوی است و در زمینه ماشین آلات معدنی بازسازی شده دست دوم ظرفیت خوبی وجود دارد.

وی اظهار کرد: دو کشور در زمینه کشاورزی نیز می توانند همکاری بسیار خوبی با یکدیگر داشته باشند.

وی گفت: آفریقای جنوبی در صنعت خودرو بسیار پیشرفته است و در زمینه قطعات و مشتقات صنعت خودرو می تواند فعالیت های دو جانبه خوبی انجام شود.

سفیر آفریقای جنوبی گفت: در حوزه کشاورزی نیز می توان محصولاتی را از ایران به آفریقای جنوبی فرستاد و به جای آن محصولاتی را وارد کرد.

ویلیام مکس وایتهد، افزود: در صنعت پزشکی اولین و موفقیت آمیزترین جراحی قلب در آفریقای جنوبی انجام شده و در زمینه های قلب و کلیه آفریقای جنوبی دارای توانمندی هایی است که می تواند موجب همکاری های بهداشتی و پزشکی دو کشور شود.

وی به گردشگری سلامت اشاره و بیان کرد: در ایران صنعت پزشکی پیشرفت خوبی داشته و بسیار مقرون به صرفه است و در آفریقای جنوبی نیز همین گونه است و برخی افراد از کشورهای مختلف برای دندانپزشکی به آفریقای جنوبی می آیند زیرا مقرون به صرفه است.

وایتهد گفت: برای ارتقای روابط تجاری انتقال سرویس ها و محصولاتی که بین دو کشور مبادله می شود و رفع مشکلات در مسیر مبادلات بانکی ضروری است و تا زمانی که این مسائل حل نشود، مبادله اقتصادی دو کشور نمی تواند به آن صورت گسترش یابد.

سفیر آفریقای جنوبی در ایران افزود: استان نورتن کیپ شمالی در کشور آفریقای جنوبی شباهت هایی با استان کرمان دارد و می توان زمینه را برای خواهر خواندگی این دو استان فراهم کرد.

وی تاکید کرد: خیلی مهم است که پروژه های عملیاتی را در استان کرمان شناسایی و سپس برنامه های عملیات را پیاده سازی کنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin