سفیر جمهوری آذربایجان در ایران از اعلام آمادگی کشورش برای سرمایه گذاری 100 میلیون دلاری در پروژه راه آهن آستارا – انزلی – رشت خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، بنیاد حسین اف در حاشیه دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در گفتگو با ایرنا اظهار کرد: طرح سرمایه گذاری راه آهن از سوی دولت آذربایجان به دولت ایران، ارائه شده و تا چند روز آینده نهایی می شود.

وی با اشاره به طرح تشویقی معافیت مالیاتی سه ساله دولت آذربایجان برای انتقال کالا از آخرین نقطه راه آهن این کشور تا اولین ایستگاه مرزی با ایران افزود: در راستای تکمیل کریدور شمال – جنوب، علاوه بر ورود راه آهن آذربایجان به خاک ایران، از سوی دولت ایران 35 هکتار زمین برای ایجاد اسکله به آذربایجان واگذار شده و سیلوها و انبارها و زیر ساخت های مورد نیاز بندری در آن منطقه در حال ساخت و تکمیل است.

حسین اف به پیشرفت روابط همه جانبه دو کشور ایران و آذربایجان طی سال های اخیر اشاره و اضافه کرد: علاوه بر رشد 75 درصدی مبادلات تجاری آذربایجان در سال گذشته، سالانه یک میلیون نفر به ایران مسافرت می کنند که بیشتر این سفرها به قصد درمان و استفاده از امکانات پزشکی ایران است.

وی با اشاره به ثبت 27 نوع داروی تولیدی ایران در کشور آذربایجان از ابتدای امسال تصریح کرد: دولت آذربایجان زمینه تسهیل دریافت رواید این کشور را با الکترونیکی کردن صدور رواید فراهم کرده که طی سال جاری تنها در دو کلانشهر تهران و تبریز، افزون بر 70 هزار رواید صادر شده در حالیکه تا قبل از این، سالیانه 25 هزار رواید صادر می شد.

حسین اف افزود: در سال های گذشته هزینه صدور روادید آذربایجان برای هر نفر 35 یورو بود که علاوه بر کاهش مبلغ هزینه صدور آن به 20 دلار، صدور روادید نیز حداکثر در مدت زمان سه ساعت، انجام می شود.

سفیر آذربایجان در ایران با تاکید بر لزوم افزایش حمل و نقل هوایی بین دو کشور ادامه داد: در خصوص سفرهای دریایی بین دو کشور نیز با توجه به انجام مذاکرات لازم با وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، در تلاشیم کشتی مسافربری با قابلیت دارا بودن سرعت و استحکام لازم برای تردد در دریای خزر به عنوان دریایی با ویژگی های خاص، ساخته شود که در این راستا سازمان کشتیرانی جمهوری آذربایجان آمادگی لازم برای همکاری های همه جانبه را دارد.

حسین اف به شناسایی زمینه های فعالیت های همه جانبه با ایران از سوی دولت آذربایجان اشاره و اضافه کرد: مهمترین اولویت دولت آذربایجان، واردات دارو از ایران است درحالیکه بیشترین صادرات ایران به آذربایجان شامل کالاهایی نظیر سنگ های ساختمانی، کاشی و سنگ های تزیینی است.

وی خاطرنشان کرد: طی چهار سال گذشته، رئیسان جمهوری دو کشو 9 بار با یکدیگر ملاقات داشتند و دهمین ملاقات رییس جمهوری ایران و آذربایجان نیز به زودی انجام می شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin