سفیر فرانسه در ایران در دیدار با معاون رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی موافق گشایش روابط و گفت و گو با کشورهای دیگر به ویژه فرانسه بود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، فرانسوا سنمو در دیدار با زهرا احمدی پور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: آیت‌الله رفسنجانی مرد بزرگی درصحنه سیاسی 40 سال گذشته بود.

در این دیدار معاون رییس جمهوری با بیان اینکه، درگذشت آیت‌الله رفسنجانی، پس از رحلت امام خمینی (ره) بزرگ‌ترین ضایعه در ایران است، خاطرنشان کرد: هرچند شرایط روحی مناسبی برای حضور در این جلسه نداشتیم اما طبق قرار قبلی تلاش کردیم تا این دیدار برگزار شود، ما سعی می‌کنیم که پیام آیت‌الله رفسنجانی را که پیام اعتدال، صلح و گفتگو در سیاست خارجی و داخلی بود را در این دولت منتقل کنیم.

احمدی پور رسالت سازمان میراث فرهنگی را ارائه تصویر مناسب و واقعی ایران به جهانیان دانست و افزود: ایران یک مقصد امن برای گردشگران تمامی کشورهاست و برگزاری تورهای معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران برای تورگردانان و رسانه‌های کشور فرانسه می‌تواند فضای واقعی کشور ما را برای گردشگران و مردم فرانسه تشریح کند.

وی یادآورد: در دهه‌های اخیر پیام‌های غیر صلح‌آمیزی در مورد ایران به کشورهای دنیا مخابره شده است که منجر شده تصویر واقعی کشور ما دیده نشود، رسالت سازمان میراث فرهنگی این است که تصویر مناسب و واقعی ایران را به جهانیان ارائه کند.

معاون رییس جمهوری با اشاره به اینکه تعامل فرهنگی بین کشورها، باعث ایجاد روابط مبتنی بر احترام و صلح می‌شود، گفت: رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با این رویکرد در راستای ارتباط کاملاً منطقی همراه با اعتدال و صلح با سایر کشورها حرکت می‌کند، در مسیر دستیابی به این هدف حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به کشورهای مختلف از جمله به فرانسه سفر کردند و پیام صلح و دوستی را منتقل کردند.

احمدی پور اضافه کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تلاش می‌کند تا زمینه اجرایی شدن تفاهم‌های امضاشده در سفر رئیس‌جمهوری به فرانسه را فراهم کند و به نظر می‌رسد تشکیل یک کارگروه مشترک برای عملیاتی و اجرایی کردن تفاهم‌هایی که درزمینهٔ های میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری انجام‌شده، ضروری است.

وی همچنین با اشاره به برگزاری دهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته در تهران، گفت: فعالان صنعت گردشگری فرانسه می‌توانند در این نمایشگاه حضورداشته باشند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: با توجه به تجربیات موفق کشور فرانسه درزمینهٔ جذب گردشگر، چگونگی استفاده از این تجربیات و آغاز همکاری‌های مشترک در این زمینه باید موردبررسی قرار گیرد.

احمدی پور با ابراز علاقه‌مندی نسبت به تحصیل دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های مرتبط با سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فرانسه، گفت: افزایش تعاملات فرهنگی و علمی دو کشور در توسعه روابط همه‌جانبه مؤثر خواهد بود.

معاون رئیس‌جمهوری افزود: در 6 ماهه اول سال 95، کشور فرانسه در رتبه 35 صادرات صنایع‌دستی ایران قرارگرفته است، با توجه به تنوع بی‌نظیر صنایع‌دستی ایران و علاقه مردم فرانسه به آثار هنری، باید راهکارهای افزایش حجم صادرات صنایع‌دستی ایرانی به فرانسه موردتوجه قرار گیرد.

احمدی پور پیشنهاد افتتاح فروشگاه‌های زنجیره‌ای صنایع‌دستی ایرانی در فرانسه را ارائه کرد و گفت: ما می‌توانیم صنایع‌دستی هنرمندان ایرانی را در اختیار فروشگاه‌های فرانسوی که مایل به عرضه این آثار هستند قرار دهیم، همچنین استفاده از فضای نمایشگاه‌های بین‌المللی که در فرانسه برگزار می‌شود برای عرضه صنایع‌دستی ایران هم می‌تواند به‌عنوان یک راهکار موردبررسی قرار گیرد.

سفیر فرانسه در تهران نیز در ادامه این ملاقات با تأکید بر نظر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران در مورد تأثیر فرهنگ در گسترش روابط بین کشورها، گفت: فرانسه جزء اولین کشورهایی است که وزارت فرهنگ را تأسیس کرد و فعالیت‌هایی را در خصوص حفظ و مرمت بناهای تاریخی انجام داد، ما امکانات بسیار زیادی را صرف امور فرهنگی و نگهداری از میراث فرهنگی کشورمان می‌کنیم.

فرانسوا سنمو با اشاره به اینکه هویت فرهنگ ایرانی بین مردم فرانسه شناخته‌ شده است، اضافه کرد: تاریخ کشور شما بسیار قدیمی‌تر و غنی‌تر از تاریخ فرانسه است.

سفیر فرانسه با اشاره به سفر یک سال پیش دکتر روحانی به کشورش تصریح کرد: این سفر در ازسرگیری روابط بین دو کشور درزمینهٔ های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و به‌طور کلی تعامل همه‌جانبه تأثیر بسزایی داشت.

سنمو به همکاری باستان شناسان ایرانی و فرانسوی در پروژه‌های مشترک اشاره کرد و افزود: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بین دو کشور به امضا رسیده است در حال حاضر باستان شناسان فرانسوی در سه پروژه محوطه میرک سمنان، پاسارگاد و محوطه باستانی سمیرم با باستان شناسان ایرانی همکاری می‌کنند و ما به دلیل تسهیل حضور پژوهشگران فرانسوی در این پروژه‌ها از شما تشکر می‌کنیم.

وی افزود: در سفر رئیس موزه لوور به ایران، توافقی همکاری در رابطه با همکاری‌های موزه‌ای بین موزه ملی ایران و موزه لوور به امضاء رسید که این تفاهم‌نامه سرآغازی برای رویدادهای مهم موزه‌ای بین دو کشور خواهد بود، به‌زودی نمایشگاهی از آثار موزه لوور در موزه ملی ایران برپا می‌شود و نمایشگاه هنر ایرانی در بهار سال 2018 در فرانسه برگزار خواهد شد که هنر پرتره عصر قاجار در این نمایشگاه در معرض دید مردم فرانسه قرار می‌گیرد.

سفیر فرانسه بابیان اینکه مسأله گردشگری برای کشور فرانسه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اضافه کرد: فرانسه با 80 میلیون گردشگر به‌عنوان اولین مقصد گردشگران در جهان شناخته می‌شود اما بااین‌ وجود ما برای رشد سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، آموزش افراد در این صنعت و ارتقای سطح کیفی خدمات به گردشگران تلاش می‌کنیم، چراکه گردشگری برای تمامی کشورها یک مسئله بسیار مهم است که باعث رشد اقتصادی می‌شود.

وی بابیان اینکه رایزن اقتصادی سفارت فرانسه در تهران، مسئول پیگیری امور گردشگری است، افزود: برای دستیابی به راهکارهای افزایش همکاری‌های دو کشور درزمینهٔ گردشگری، پیشنهاد می‌کنم جلسه‌ای با حضور کارشناسان سازمان میراث فرهنگی ایران و رایزن اقتصادی فرانسه برگزار شود تا جزئیات این همکاری موردبررسی قرار گیرد.

سنمو همچنین به یکی از مؤسسات معتبر فرانسوی که درزمینهٔ گردشگری فعالیت‌های گسترده‌ای دارد اشاره کرد و گفت: کارشناسان ایرانی می‌توانند از خدمات آموزشی این موسسه و تجربیات مؤثر در حوزه گردشگری استفاده کنند، همچنین با توجه به انجام پروژه‌های زیرساختی در ایران، شرکت‌های معتبر فرانسوی که در این زمینه فعالیت دارند می‌توانند همکاری‌هایی را با طرف‌های ایرانی داشته باشند، به‌طور مثال شرکت اکور که یکی از شرکت‌های معتبر بین‌المللی درزمینهٔ هتل‌سازی است و از چند ماه قبل فعالیت خود را در ایران آغاز کرده است.

سفیر فرانسه در تهران ادامه داد: توسعه ناوگان حمل‌ونقل هوایی از دیگر مواردی است که دو کشور می‌توانند همکاری داشته باشند، شرکت فرانسوی ونسی در حال نهایی کردن قرارداد توسعه فرودگاه‌های دو شهر اصفهان و مشهد است و این همکاری می‌تواند در مورد تمامی شهرها انجام شود.

سنمو با بیان اینکه، تعداد گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند رو به افزایش است، اضافه کرد: فیلم‌ها، مطالب و مقالات بسیار زیادی در مورد ایران در کشور فرانسه منتشرشده است که فرانسوی‌های با دیدن این مطالب بسیار علاقه‌مند سفر به ایران می‌شوند، من بسیاری از فرانسوی‌ها را می‌بینم که از سفر به ایران خاطره خوبی دارند، ما گردشگران فرانسوی را برای سفر به کشور شما تشویق می‌کنیم چراکه ایران یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه و یکی از کشورهای نادر است که از پدیده تروریسم در امان مانده است.

وی بابیان اینکه صنایع‌دستی ایرانی تنوع و جاذبه بسیار زیادی دارد، گفت: مسائل دوجانبه در مورد صادرات صنایع‌دستی باید موردبررسی قرار گیرد و شفاف شود، ما آمادگی داریم تا هر اطلاعاتی که موردنیاز است را در اختیار شما قرار دهیم.

سفیر فرانسه در تهران ادامه داد: برای شناسایی سلیقه و بازاریابی در مورد صنایع‌دستی، پیشنهاد می‌کنم متخصصان ایرانی به فرانسه اعزام شوند تا با ارتباط با فدراسیون‌های صنایع‌دستی و گردشگری، موضوعات مربوط به صادرات صنایع‌دستی و عرضه آثار ایرانی در نمایشگاه‌های فرانسوی را مورد ارزیابی قرار دهند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: برای افزایش همکاری‌های بین دو کشور درزمینهٔ باستان‌شناسی و امور موزه‌ای باید جلسه کاری مشترکی برگزار شود.سازمان ما تمایل دارد تا از تجربیات مؤسسات معتبر فرانسوی که درزمینهٔ گردشگری فعالیت می‌کنند استفاده کند.

معاون رئیس‌جمهوری افزود: پیشنهاد می‌کنم کمیته‌ای با حضور کارشناسان دو کشور برای افزایش همکاری ایران و فرانسه درزمینه‌های میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری زیر نظر بهمن نامور مطلق معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان تشکیل شود تا فعالیت‌ها با سرعت بیشتری دنبال شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin