رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه در ایران به همراه نوری شیشمیکلر، رایزن فرهنگی این کشور با مدیر عامل بنیاد رودکی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در ابتدای این جلسه علی اکبر صفی پور ضمن خوش آمد گویی، با برشمردن قابلیت وپتانسیل های بنیاد رودکی اظهار کرد: این مجموعه با توجه به جایگاه فرهنگی هنری خود در کشور وبا توجه به دارا بودن زیر ساخت ها، تالارهای مختلف و برج آزادی می تواند محل مناسبی جهت تبادلات فرهنگی هنری بین دو کشور باشد.

مدیر عامل بنیاد رودکی به تجربیات برگزاری برنامه های بین المللی مشترک با سفارت ایتالیا نظیر ارکستر جوانان جهان، کنسرت اسکالا اشاره کرد و گفت: سفارت ترکیه با توجه به اینکه فعالیت های زیادی در حوزه های مختلف دارد، می تواند با معرفی بنیاد های فرهنگی هنری این کشور که در نوع فعالیت، با بنیاد رودکی همسو هستند قدم های مهمی را بردارد.

در ادامه صفی پور با توجه به بازتاب اجراهای ارکستر سمفونیک در عرصه بین المللی بیان کرد: موسیقی زبان مشترک ملت ها است که با اجرای مشترک ارکستر سمفونیک تهران و نیز ارکستر ملی ایران با ارکستر های ترکیه به آشنایی های بیشتر فرهنگی دو ملت می انجامد. این در حالی است که برگزاری هفته فرهنگی ترکیه در مجموعه های بنیاد رودکی به ویژه برج آزادی از دیگر پیشنهاد هایی است که می توانیم بررسی کنیم.

سفیر ترکیه هم با توجه به نقش مهم بنیاد رودکی در اجرای هنرهای صحنه ای ضمن ابراز تمایل برنامه های مشترک تاکید کرد: فعالیت های فرهنگی ترکیه در ایران و بالعکس باید افزایش یابد چرا که این امر ملت های ما را به هم نزدیک تر می کند و امیدوارم در کوتاه ترین مدت شانس این را داشته باشیم که در تالار زیبای وحدت به اجرای برنامه های ترکیه ای بپردازیم.

هاکان تکین با توضیح اینکه موسیقی کلاسیک در دوران جمهوریت کاملا جایگاه خود را پیدا کرده است اظهار داشت: ارکستر سمفونیک ریاست جمهوری ترکیه بزرگترین ارکستر این کشور است؛ افزون بر اینکه ۵ ارکستر سمفونیک در پنج استان دیگر ترکیه وابسته به وزارت فرهنگ به فعالیت می پردازند و ارکستر هایی نیز وجود دارد که توسط بخش خصوصی شکل گرفته است.

وی افزود: به هر حال ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد که ارگان های هنری این کشور به جهت همکاری و تبادلات فرهنگی هنری دو طرفه اقدام نمایند تا ان شاءالله به زودی شاهد فعالیت های مشترک باشیم.

در این دیدار مقرر شد زمینه فعالیت مشترک بنیاد رودکی با بنیادها و مراکز مشابه در ترکیه با مساعدت سفارت ترکیه فراهم شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin