“آمن هوتپ زامبرانو” سفیر ونزوئلا در نشست بررسی چشم‌انداز رابطه ایران و ونزوئلا در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران سخنرانی کرد.“آمن هوتپ زامبرانو” ضمن اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی در رابطه با اتفاقات رخ‌داده در یک ماه اخیر در ونزوئلا، هرگونه دخالت مقامات آمریکایی را در امور داخلی این کشور “ناشایست” خواند و اعلام کرد که مقامات ونزوئلا هرگونه دخالت را در امور این کشور به‌شدت محکوم خواهند کرد.

سفیر ونزوئلا در رابطه با وضعیت کنونی آمریکای لاتین اعلام کرد: “در حال حاضر کشورهای آمریکای جنوبی به‌سوی پیشرفت در حال حرکت هستند و با مقاومتی وصف‌نشدنی در برابر سلطه و هژمونی مقامات آمریکایی ایستادگی می‌کنند و اجازه نمی‌دهند تا مقامات آمریکایی بار دیگر دکترین مونروئه را پیاده کرده افسار منطقه ما را در دست بگیرند و همچون گذشته افکار و امیال خود را بر ما تحمیل کنند”.

دکترین مونروئه که از سال ۱۸۲۳ در آمریکای لاتین مورد استفاده قرار گرفته است مبتنی بر این قانون است که اگر شهروندان ویا شرکت‌های آمریکایی مستقر در هریک از کشورهای آمریکای لاتین مورد آزار و اذیت قرار گیرند، آمریکا این اختیار را خواهد داشت تا برای حل این مسئله دخالتی مستقیم داشته باشد.

سفیر ونزوئلا در تهران، پیشرفت و استقلال کشورهای آمریکای لاتین را مرهون زحمات و تلاش‌های هوگو چاوز، رئیس جمهور فقید ونزوئلا دانست و در این رابطه گفت: “پرچم استقلال آمریکای لاتین در واقع توسط سیمون بولیوار برافراشته شد اما رهبر بولیواری ونزوئلا با الگو قرار دادن سیمون بولیوار سیاست‌های سوسیالیستی را پیشه راه خود قرار داد و در برابر ابرقدرت‌های جهان ایستادگی کرد و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نکرد”.

آمن هوتپ زامبرانو، در رابطه با ریاست جمهوری چاوز اعلام کرد: “فرمانده چاوز معتقد بود که تا به زمان به قدرت رسیدن وی در سال ۱۹۹۹ تمامی رؤسای جمهور پیشین تنها منافع خود را در نظر می‌گرفتند و دغدغه‌ای برای فراهم آوردن اسباب رفاه مردم را در سر نمی‌پروراندند”.

* آمریکای لاتین، قطبی قدرتمند

وی در ادامه افزود: “سیاست‌های اتخاذشده توسط چاوز باعث شد تا آمریکای لاتین به قطبی قدرتمند بدل شود”.

سفیر ونزوئلا در تهران، در رابطه با آرمان‌های چاوز خاطرنشان کرد: “سیاست‌های اتخاذشده توسط چاوز یک هدف بزرگ و مشخص داشت و آن مبارزه با سلطه کشورهای غربی بود. او دغدغه ایجاد مدینه‌ای فاضله را که هیچ قدرتی بر کشورهای دیگر برتری نجوید در سر می‌پروراند”.

وی در رابطه با تمایل مقامات آمریکایی برای نظامی کردن مناطق آمریکای لاتین گفت: “ما اجازه نخواهیم داد تا مقامات آمریکایی، کشورهای ما را با تجهیزات و نیروهای خود به حالت نظامی درآورند. این تنها اظهاراتی از سوی مقامات ونزوئلا نیست، برای نمونه می‌توان به مقامات اکوادور نیز اشاره کرد. کورئا در پاسخ به پیشنهاد مقامات آمریکایی برای نظامی کردن این کشور توسط نیروهای آمریکایی اعلام کرد: آیا شما مقامات آمریکایی به ما اجازه می‌دهید تا ما تنها منطقه فلوریدا را تحت نظارت نیروهای خود درآوریم؟”.

آمن هوتپ زامبرانو، همچنین در رابطه با سازمان‌های مختلف موجود در این منطقه اعلام کرد که سازمان‌هایی همچون مرکوسور، اوناسور، سلاک و دیگر سازمان‌های موجود در این منطقه که هریک به‌نوبه خود بخش اقتصادی، سیاسی منطقه آمریکای لاتین را تحت تأثیر قرار می‌دهند بدون اجازه و دخالت مقامات آمریکایی و با اراده و تمایل رهبران کشورهای مختلف این منطقه تأسیس شده و علی‌رغم مخالفت‌های مقامات آمریکایی چندین و چند سال است که به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند.

وی تأسیس این سازمان‌ها را حاصل دسترنج چاوز دانست و اعلام کرد که این سازمان‌ها به فعالیت‌های این منطقه روح و جانی دوباره بخشیده‌اند.

* تمایل به گسترش روابط با ایران

سفیر ونزوئلا در تهران همچنین در رابطه با روابط ایران و ونزوئلا گفت: “کشور ما هم در زمان چاوز و هم در حال حاضر تمایل زیادی برای گسترش روابط دوجانبه نشان می‌دهد. ایران و ونزوئلا در بخشهای مختلف همچون انرژی، تکنولوژی، کشاورزی، صنعت و دیگر زمینه‌ها دارای روابط گسترده‌ای هستند”.

آمن هوتپ زامبرانو، همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا ایران و ونزوئلا تنها دارای روابط نظامی هستند، اعلام کرد: “روابط ایران و ونزوئلا به‌منظور ایجاد هم‌بستگی و رفاه هر دو کشور پایه‌ریزی شده است. تهران و کاراکاس در زمینه‌های مختلف با یکدیگر در رابطه هستند اما ما ادعای روزنامه آلمانی را در رابطه با این مسئله که روابط ایران و ونزوئلا برای دست‌یابی به اهداف نظامی است رد و همچنین محکوم می‌کنیم”.

وی در ادامه افزود: “کشورهای غربی و اروپایی تنها دنبال این هستند تا دیگران را به نقض حقوق بشر و دست‌یابی به تجهیزات نظامی برای استفاده‌های جنگجویانه متهم کنند، اما خود نمی‌دانند که در حال حاضر در کشورهای مختلف جنگ ایجاد کرده و روز به روز نیروهای خود را در کشورهای مختلف همچون سوریه، مالی، عراق و افغانستان مجهزتر می‌کنند”.

* نیازی به اجازه آمریکا نداریم

زامبرانو در ادامه اضافه کرد: “ما برای برقراری رابطه با دیگر کشورها نیازی نداریم تا از کشورهای دیگر اجازه بگیریم. آمریکا و متحدانش می‌بایست بدانند که دموکراسی امری مطلق نیست، ما دموکراسی خود را داریم و شماها نیز دموکراسی خاص خود را دارید. ما به قانون اساسی شما احترام می‌گزاریم شما نیز موظف هستید تا به قانون اساسی کشور ما احترام بگزارید. اعلام می‌کنم که واژه ایران‌هراسی واژه مناسبی نیست زیرا ایران تا به امروز خود به هیچ کشوری حمله نکرده است و تنها در برابر تجاوز دیگر کشورها به دفاع از خود پرداخته است”.

وی سپس به انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا اشاره کرد و اعلام کرد که تمامی کشورهای جهان ریاست جمهوری مادورو را به‌رسمیت شناخته‌اند جز مقامات آمریکا؛ وی اظهارات مقامات آمریکایی را مورد انتقاد قرار داد و بار دیگر بر عدم‌دخالت مقامات دیگر کشورها در امور داخلی ونزوئلا تأکید ورزید.

وی همچنین نامه آخرین اظهارات چاوز را در رابطه با مادورو خواند و اعلام کرد که رهبر سوسیالیست ونزوئلا نیز در آخرین اظهارات خود از مردم ونزوئلا خواسته است تا در صورت عدم‌توانایی ادامه زمام‌داری کشور نیکلاس مادورو را به‌عنوان رئیس جمهور ونزوئلا انتخاب کنند.

آمن هوتپ زامبرانو، همچنین یاد قربانیان ۱۵ آوریل را گرامی داشت و رخ‌دادن چنین اتفاقاتی  را “تأسف‌بار” خواند و از اوپوزیسیون خواست تا از اقدامات خود برای ایجاد کودتا دست برداشته پای میز مذاکره با مقامات دولتی بنشینند.

سفیر ونزوئلا در تهران همچنین در انتهای اظهاراتش  مجدداً اعلام کرد که با تغییر ریاست جمهوری ونزوئلا، روابط ایران و این کشور تغییری نخواهد کرد و این دو کشور روابط دوجانبه خود را با یکدیگر افزایش خواهند داد.

ایران و ونزوئلا در زمان ریاست جمهوری چاوز و احمدی نژاد دارای روابط بسیار نزدیکی بوده‌اند و این روابط موجبات نگرانی کشورهای غربی را فراهم آورده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin