رئیس‌جمهور گفت: چابهار اکنون به نمادی برای همکاری گسترده دو کشور ایران و هند تبدیل شده است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رئیس جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید هند در تهران، روابط ایران و هند را در همه زمینه‌ها رو به توسعه خواند و تاکید کرد: تهران از توسعه و تعمیق روابط با دهلی نو در حوزه‌های مورد علاقه استقبال می‌کند.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه توسعه و تحکیم روابط با هند به عنوان یک کشور دوست اهمیت ویژه ای دارد، گفت: در سراسر ایران و هند آثار همکاری دو ملت در قرون گذشته به خوبی مشاهده می‌شود و رسالت ما حفظ همان روابط بسیار مستحکم دو ملت در طول تاریخ است.

رئیس جمهور با ابراز خرسندی از تعمیق و گسترش روابط دو کشور بویژه در سالهای اخیر، به دستاوردهای سفر نخست وزیر هند به جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته اشاره کرد و اظهارداشت: توافقات دو کشور در جریان آن سفر بویژه در زمینه چابهار و همچنین توافقات سه جانبه ایران، افغانستان و هند، بسیار مهم بود.

روحانی زمینه‌های همکاری‌های دو کشور را بسیار گسترده برشمرد و تاکید کرد: چابهار اکنون به نمادی برای همکاری گسترده دو کشور تبدیل شده است.

رئیس جمهور همچنین تسریع در اجرای توافقات را در حوزه مشارکت در طرح‌های انرژی و تدوین و نهایی کردن توافقنامه بلند مدت تهران – دهلی نو، گامی ارزنده در مسیر تعمیق روابط مشترک برشمرد.

روحانی در ادامه همکاری همه کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم را ضروری خواند و ابراز امیدواری کرد که دهلی نو و اسلام آباد به عنوان دو همسایه مهم منطقه‌ای همواره در مسیر صلح و برقراری روابط دوستانه گام بردارند.

رئیس جمهور گفت: ایران آماده گسترش همکاری‌های خود با هند در مبارزه با تروریسم و ایجاد و تقویت امنیت در منطقه است.

سفیر هند نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به همراه سلام گرم رئیس جمهور و مردم هند به دولت و مردم ایران، تصریح کرد که دهلی نو خواهان توسعه بیش از پیش روابط با تهران در همه حوزه‌های مورد علاقه است.

“گدام دارمندرا” با تاکید بر اینکه همکاریهای دو کشور در چابهار با شتاب ادامه دارد، گفت: پیشبرد طرح‌ها پیشرفت خوبی داشته‌اند و بکارگیری پول ملی در تبادلات تجاری، این روند همکاری‌ها را بیش از پیش تقویت کرده است.

وی همچنین خواهان تقویت همکاری‌های مشترک دو کشور در حوزه مبارزه با تروریسم شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin