رئیس‌جمهور گفت: رفت و آمد های بازرگانان و مردم ایران و تاجیکستان می تواند به ارتقای روابط کمک کند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حجت الاسلام حسن روحانی هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید تاجیکستان در تهران با اشاره به اینکه ایران و تاجیکستان برای قرون متمادی دوستی و علاقه ویژه ای نسبت به یکدیگر داشته‌اند، افزود: روابط دو کشور باید در راستای منافع دو ملت تعمیق یابد و باید از فرهنگ مشترک بین دو ملت به عنوان پایه‌ای برای توسعه روابط بهره برد.

رئیس جمهور با بیان اینکه تهران آمادگی دارد در همه زمینه‌ها با دوشنبه همکاری کند، گفت: جمهوری اسلامی ایران از همکاری با دولت تاجیکستان در همه عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و بین المللی استقبال می‌کند و این روابط را به نفع دو ملت و منطقه می‌داند.

روحانی با اشاره به اهمیت بندر چابهار برای توسعه منطقه و از جمله کشورهای آسیای مرکزی، تاکید کرد: با توسعه کریدورهای ارتباطی و بویژه حمل و نقل ریلی، زمینه توسعه روابط گسترده‌تر اقتصادی نیز افزایش خواهد یافت.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه رفت و آمدهای بازرگانان و مردم ایران و تاجیکستان می‌تواند به ارتقای روابط کمک کند، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از گسترش همکاری‌ها بین دو کشور در بخش‌های کشاورزی، انرژی، هنری، فرهنگی، دانشگاهی و فن آوری استقبال می‌کند.

روحانی همچنین از میزبانی و برگزاری شایسته اجلاس سران سیکا توسط دولت تاجیکستان تقدیر کرد.

«نظام الدین زاهدی» سفیر جدید تاجیکستان در کشورمان نیز با تاکید بر اینکه اشتراکات زبانی، فرهنگی و تاریخی ایران و تاجیکستان زمینه خوبی برای توسعه روابط همه جانبه است، تاکید کرد: تحکیم و توسعه مناسبات بین ایران و تاجیکستان اهمیت اساسی دارد و سفر شما به تاجیکستان فصل نوینی از مناسبات فی مابین دو کشور دوست و برادر است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin