سفیر آفریقای جنوبی ، با تشریح وضعیت کنونی زنان در آفریقای جنوبی، گفت: علی‌رغم پیشرفت‌هایی که در این حوزه صورت گرفته اما همچنان زنان با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستند که مانع مشارکت فعال تر آنها در اقتصاد آفریقای جنوبی می‌شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، «ویکا مازوی کومولو» در نشست همایش “نقش زنان در اقتصاد تعاون ” که با همکاری مشترک اتاق تعاون ایران و سفارت آفریقای جنوبی در تهران به مناسبت روز زن در ایران برگزار شده بود، اظهار کرد: وقتی که رژیم آپارتاید در افریقای جنوبی برچیده شد و یک دولت دموکراتیک مسئولیت امور را برعهده گرفت، نلسون ماندلا رییس جمهور آفریقای جنوبی بر موضوع برابری زنان و مردان و بهتر شدن وضعیت زنان در آفریقای جنوبی تاکید کرد و گفت” زمانی جامعه ما پیشرفت می‌کند که وضعیت زنان در جامعه بهبود پیدا کند”.

این دیپلمات ارشد آفریقای جنوبی در تهران در ادامه‌ی صحبت‌های خود با بیان این‌که علی‌رغم پیشرفت‌هایی که زنان در حوزه‌های مختلف در این کشور داشته اند ، ولی همچنان با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستند که این محدودیت‌ها مانع مشارکت جدی‌تر آنها در اقتصاد آفریقای جنوبی می‌شود، گفت: ما باید تلاش کنیم که این محدودیت‌ها از بین برود که در این ارتباط قانون‌گذاری موثر می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد.

سفیر آفریقای جنوبی در تهران همچنین بر لزوم حمایت دولت برای بهبود وضعیت زنان تاکید کرد و افزود: برخی از محدودیت‌ها که زنان با آن روبه‌رو بودند شامل نگرش‌هایی است که در زمینه‌های مختلف نسبت به زنان وجود دارد.

وی با تاکید بر این‌که ما باید به زنان اجازه دهیم که به صورت موثرتری در اقتصاد مشارکت کنند، ادامه داد: در افریقای جنوبی نیز زنان در تعاونی‌ها حضور دارند و برخی از موفقیت‌های تعاونی‌ها را زنان به وجود آورده‌اند.

کومالو همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود به نقش زنان در جامعه ایران اشاره کرد و گفت: زنان نقش موثری در گسترش رفاه خانواده و جامعه خود دارند. ما امروز از وضعیت زنان در ایران و آفریقای جنوبی صحبت می‌کنیم اما باید بدانیم که در حال حاضر و همچنین طی سال‌های گذشته زنان زیادی برای ایجاد وضعیت بهتر مبارزه کرده‌اند و اکنون نیز هزاران زن هستند بدون سروصدا زندگی خود را وقت توانمند کردن هرچه بهتر جامعه و به ویژه زنان کرده‌اند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin