معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: اوکراین زمینه را برای صادرات مستقیم محصولات پتروشیمی ایران به اروپا ایجاد کند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مرضیه شاهدایی پس از دیدار با سرگی بوردیلیاک، سفیر اوکراین در ایران گفت: این جلسه پیرو امضای تفاهم‌نامه مشترک ایران و اوکراین که یکی از موارد آن همکاری 2 کشور در زمینه انرژی و صنعت پتروشیمی است، برگزار شد.

وی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری سرمایه گذاران اوکراینی در ایران به صورت همکاری مشترک را از محورهای مذاکره اعلام کرد و افزود: ایجاد قطب صادراتی محصولات پتروشیمی ایران به اروپا در اوکراین، گسترش دانش فنی میان 2 کشور و بررسی محصولات پالایشگاهی اوکراین به عنوان خوراک پتروشیمی به منظور ایجاد صنعت پتروشیمی در این کشور نیز از دیگر زمینه‌های همکاری مطرح شده در این دیدار بود.

شاهدایی با اشاره به آشنایی اوکراین با بازارهای اروپایی، تصریح کرد: محصولات پتروشیمی ایران می تواند به حالت سوآپ (معاوضه) به اروپا صادر شود و یا اوکراین زمینه را برای صادرات مستقیم محصولات پتروشیمی ایران به اروپا ایجاد کند.

وی با اشاره به این که اوکراین از لحاظ ذخایر نفت و گاز فقیر است، افزود: این کشور تنها سه پالایشگاه نفت دارد که خوراک آن از روسیه تامین می‌شود.

معاون وزیر نفت با بیان این که اوکراینی‌ها مصرف کننده محصولات پتروشیمی هستند، گفت: سفیر این کشور گفته است که پس از اجرایی شدن برجام، رابطه تجاری 2 کشور و به دنبال آن واردات محصولات پتروشیمی ایران به اوکراین گسترش خیره‌کننده ای داشته است.

شاهدایی، اوکراین را یکی از بازارهای شرکت‌های پتروشیمی ایران دانست و گفت: صادرات محصولات پتروشیمی کشور در 6 ماه نخست سال 2017، رشد 70 درصدی نسبت به سال‌های گذشته داشته است.

سفیر اوکراین در دیدار با مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از مقام های عالی صنعت پتروشیمی کشورمان درخواست کرد تا برای به دست آوردن راهکار مناسب برای گسترش همکاری مشترک بین دو کشور، تیمی از ایران برای بازدید از سایت پتروشیمی اوکراین به آن کشور سفر کند تا اطلاعات درستی از زمینه های مختلف همکاری بین دو کشور فراهم شود.

همچنین سفارت اوکراین نیز طرحی را برای فرصت های سرمایه گذاری و همکاری در ایران تهیه خواهد کرد.

سرگئی بوردیلیاک برای حضور نمایندگان بخش خصوصی صنایع پایین دست پتروشیمی در یازدهمین دوره نمایشگاه ایران پلاست که مهرماه سال جاری در ایران برگزار خواهد شد نیز اعلام آمادگی کرد و گفت: در کوتاه ترین زمان ممکن لیست شرکت کنندگان برای حضور در نمایشگاه را اعلام خواهم کرد.

در سال 1392 میزان صادرات محصولات پتروشیمی 12.8 میلیون تن بوده که در پایان سال 1395 به 20.4 میلیون تن افزایش یافته است.

اجرای برجام و رفع تحریم ها باعث جهش در صادرات محصولات پتروشیمی شده و همچنین بازارهای جدیدی را در اروپا و آمریکای جنوبی به روی محصولات ایرانی گشوده است.

ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی در دوره زمانی سال های 1392 تا 1395 با بیش از 9 درصد رشد از ناحیه اجرای 12 طرح تولیدی و یک طرح توسعه ای سرویس های جانبی بیش از پنج میلیون تن افزایش یافته است.

ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور تا پایان سال 1396 با بهره برداری از 6 طرح جدید به 72 میلیون تن و ارزش کل فروش خالص این محصولات نیز به 17 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin