جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در تهران با مجتبی ذوالنوری رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این دیدار با اشاره به روند روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا گفت: رایزنی نمایندگان دو کشور در سطح روسای مجالس، کمیسیون ‌ها و گروه ‌های دوستی پارلمانی به رفع موانع احتمالی موجود کمک شایانی خواهد کرد، از این رو از گفتگو با نمایندگان مجالس نمایندگان و سنای ایتالیا استقبال می ‌کنیم.

وی با اشاره به همکاری ‌های اقتصادی ایران و ایتالیا گفت: علیرغم ظرفیت ‌های بالای دو طرف، سطح روابط تجاری ما در سال های اخیر روند نزولی داشته که رضایت بخش نیست. لذاباید با رایزنی مقامات دو کشور همکاری ‌های فیمابین را به دور از مداخله کشورهای ثالث گسترش داد.

ذوالنوری در ادامه با یادآوری خروج آمریکا از برجام گفت: بعد از بدعهدی آمریکا و خروج از برجام، اروپایی ‌ها نیز در عمل به تعهدات خود ناتوان هستند و تاکنون فقط به حمایت­‌های لفظی از برجام بسنده شده است. ما از اروپایی ‌ها انتظار داریم به تعهداتی که طبق برجام پذیرفته ‌اند، عمل کنند و منافع ما را از این توافق تأمین کنند.

رئیس کمیسوین امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم همچنین در خصوص اوضاع منطقه بویژه تحولات سوریه و لبنان با سفیر ایتالیا در تهران گفتگو رایزنی کرد.

جوزپه پرونه در ابتدای این دیدار روابط ایتالیا و جمهوری اسلامی ایران را دوستانه توصیف کرد و گفت: ایتالیا از توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران در زمینه ‌های مختلف بویژه روابط پارلمانی استقبال می ‌کند.

وی افزود: امیدواریم با عادی شدن شرایط و رهایی وضعیت کرونایی، شاهد تبادل هیات ‌های پارلمانی میان دو کشور باشیم.

سفیر ایتالیا در تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سطح همکاری ‌های اقتصادی و تجاری دو کشور گفت: ایران شریک مهمی برای اروپا است و شرکت های ایتالیایی اشتیاق زیادی برای کار با شرکای ایرانی دارند اما شرایط کار آنها تحت تاثیر تحریم های آمریکا سخت شده است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد گفتگوهای میان سفارت ایتالیا در تهران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای رفع موانع و تسریع همکاری­‌های فیمابین تداوم یابد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin