سفیر هند در ایران گفت کشورش به آمریکا گفته است که در مورد بندر راهبردی چابهار “نمی تواند به این کشور بگوید که چه انجام بدهد.”

به گزارش آوا دیپلماتیک به نقل اشین ایج، گدام دارمندرا، سفیر هند در ایران گفت هند به آمریکا گفته است که در مورد بندر راهبردی چابهار نمی تواند به این کشور بگوید که چه انجام بدهد.

همچنین وی از چین به عنوان یکی از کشورهایی که دهلی نو تجهیزات توسعه بندر چابهار را از آن تامین می کند، نام برد.

سفیر هند افزود: فاز یک تجهیزات مطابق قرارداد اجاره میان هند و ایران که در دسامبر 2018 امضا شده است که ما آن را قرارداد موقت می دانیم. طبق این قرارداد در دوره دسامبر 2018 تا دسامبر 2019، ما ارسال محموله با کشتی را به 6 هزار تن افزایش داده ایم. محموله هایی نظیر برنج، شکر، گندم هم برای ایران و هم برای افغانستان. در یک سال، تعرفه به میزان زیادی افزایش یافت… ما نیاز داریم تجهیزات سفارش بدهیم. ما سفارش تجهیزات مربوطه را به کشورهای ثالث دادیم. ایتالیا، فنلاند، آلمان و چین، 4 کشور اصلی تامین کننده بودند. البته چابهار بندر جدیدی است هنوز در مرحله توسعه قرار دارد.

دهلی نو بسیار خوش بینانه درباره مشارکت هند در پروژه مهم خط آهن چابهار – زاهدان صحبت کرد. این کشور اعلام کرد که سعید رسولی، معاون وزیر و رئیس راه آهن ایران از سفیر هند در تهران برای یک نشست خوب دعوت کرده تا در مورد بررسی همکاری در این پروژه صحبت کنند.

چندی پیش خبری منتشر شد که 4 سال پس از اینکه هند و ایران توافقی برای احداث خط آهن بندر چابهار تا زاهدان هم‌راستا با مرز افغانستان امضا کردند، دولت ایران به علت تاخیر طرف هندی در تامین بودجه و آغاز پروژه، تصمیم گرفته است احداث این خط آهن را خودش انجام دهد.

به دنبال آن طرف هندی نیز واکنش هایی نشان داد و یکی از مقامات هند در تهران گفته است، دهلی نو همچنان به تامین بودجه و احداث این خط آهن متعهد است و پس از آن نشست هایی میان طرف های ایران و هند برگزار شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin