سفیر اسبق فرانسه در تهران در یادداشتی قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت را مانع اصلی توافق بین ایران و گروه ۱+۵ دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، فرانسوا نیکولو، سفیر اسبق فرانسه در تهران در یادداشتی که در پایگاه تحلیلی ــ خبری «لوب‌لاگ» به رشته تحریر درآورده قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران را از موانع اصلی حصول توافق جامع هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 برشمرده است.

این دیپلمات کهنه‌کار فرانسوی که از سال 1964 تا 2005 نماینده پاریس در کشورهای مختلف بوده است در ابتدای یادداشت خود با اشاره به این قطعنامه‌ها می‌نویسد: این اولین باری نیست که ما هنگام تهیه پیش‌نویس قطعنامه‌هایی در شورای امنیت که با هدف به دام انداختن کشورهای دیگر (در این مورد ایران) طراحی شده‌اند، خودمان را به دام انداخته‌ایم.

وی وضعیت جاری درباره قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران را با اوضاع سال 1997 مقایسه کرده که در آن اکثر اعضای این شورای خواستار ایجاد اصلاحات در تحریم‌های وضع‌شده علیه دولت صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق بوده‌اند.

آقای نیکولو می‌نویسد که در آن زمان هرگونه تغییر در آن قطعنامه‌ها نیازمند اجماع بین 5 عضو شورای امنیت بود که این هم امری دور از دسترس می‌نمود.

وی می‌افزاید: این وضع باعث شد تا ژاک شیراک، رئیس جمهور وقت فرانسه این اظهارات را بر سر زبان آورد: “ما می‌خواهیم دیگران را متقاعد کنیم، نه اجبار. من هیچ‌وقت ندیده‌ام که سیاست تحریم‌ها نتایج مثبت به بار آورد.”

دیپلمات اسبق فرانسه در ادامه این یادداشت البته این موضوع را هم خاطرنشان می‌کند که قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت آنهایی نبوده‌اند که بیشترین اثرات مخرب را به جای گذاشته‌اند، بلکه اقدامات یک‌جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا که با هدف بی‌ثبات کردن اقتصاد ایران طراحی شده‌اند مضرترین تحریم‌ها بوده‌اند.

وی در ادامه می‌نویسد: با این حال، تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل با خود اثراتی اتهام‌ افکنانه دارند که ایرانی‌ها به‌درستی آن را تحقیرآمیز می‌دانند. این تحریم‌ها به‌علاوه زیربناهایی قانونی را فراهم می‌آورند که به‌ویژه تحریم‌های سازمان ملل روی آنها بنا شده‌اند.

فرانسوا نیکولو در ادامه این یادداشت خواستار فراهم ساختن شرایطی برای رفع این تحریم‌ها جهت تسهیل توافق هسته‌‌ای بین ایران و گروه 1+5 شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin