سفیر کره جنوبی در ایران با حضور در وزارت ورزش و جوانان با محمدرضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار داورزنی با بیان این که سفرهای متعددی را به کره جنوبی داشته است، گفت: با کشور کره جنوبی به لحاظ مولفه های مختلف و اشتراکات اجتماعی و فرهنگی و رشته های مختلف ورزشی رابطه نزدیک و تنگاتنگی داریم. ایران و کره جنوبی هر دو از کشورهای آسیا هستند که در رشته های مختلف ورزشی که صاحب جایگاه جهانی هستند می توانند به رشد و توسعه یکدیگر کمک کنند.

داورزنی با بیان اینکه در گذشته تفاهم نامه هایی بین مسئولان ورزش دو کشور امضا شده است، به تفاهم نامه سال 2013 این دو کشور اشاره کرد و گفت: این تفاهم نامه به دلایل مختلفی عملیاتی نشده که می توانیم با کمک یکدیگر آن را به روزرسانی کنیم و به مرحله عملیاتی شدن برسانیم.

وی دلایل رشد والیبال ایران را ارتباط و تعاملات با قدرت های این رشته در جهان دانست و گفت: ما در این رشته با فرانسه، آمریکا، صربستان، ایتالیا و لهستان تفاهم نامه داریم و این باعث رشد والیبال ایران شده به طوری که الان در رقابت های جهانی سه بازی اول خود را مقابل پرتوریکو، بلغارستان و کوبا پیروز شده ایم و درصدد شکست لهستان نیز هستیم.

معاون وزیر ورزش و جوانان با بیان این که ایران و کره جنوبی در 10 تا 15 رشته ورزشی می توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند و باعث رشد و توسعه یکدیگر در جهان شوند، گفت: برای دو کشور خیلی بد است که بگویند سطح آسیا در برخی رشته ها از سطح جهان پایین تر است. باید تلاش کنیم که مراودات به گونه ای باشد که این رشته ها رشد کنند.

وی با تاکید بر این که ایران و کره جنوبی ظرفیت ها و استعدادهای زیادی در زمینه ورزش دارند، تصریح کرد: دو کشور در رشته های کارته، ووشو، والیبال، فوتسال، فوتبال، هندبال، تیر و کمان، شمشیربازی، تکواندو، کبدی، دوچرخه سواری، کشتی، جودو، وزنه برداری، تیراندازی و… می توانند به رشد یکدیگر کمک کنند. ایران و کره جنوبی هرچند در زمینه ورزش باهم رقیب هستند ولی این رقابت سالم و تعاملات ورزشی می تواند برای ورزش دو کشور بسیار مفید و اثرگذار باشد.

سفیر کره جنوبی نیز در این نشست با استقبال از نظرات و پیشنهادات داورزنی، گفت: به عنوان سفیر کره جنوبی در ایران، تفاهمنامه قبلی را پیگیری خواهم کرد و اگر بتوانیم آن را عملیاتی کنیم گام بزرگی برای توسعه ورزش دو کشور برداشته ایم. کشورهای چین، کره جنوبی، ایران و ژاپن در ورزش رقبای خوبی هستند و رقیب خوب می تواند ورزش یک کشور را توسعه دهد.

وی همچنین به دیدار هفته پیش خود با مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران اشاره کرد و گفت: ما در کره جنوبی به دنبال هدفی خاص که متحد شدن کره جنوبی و شمالی است، هستیم و می خواهیم صلح و ثبات در شبه جزیره کره شکل بگیرد از این رو در صدد برگزاری یک دوره مسابقات چند جانبه فوتبال هستیم که از ایران هم دعوت می کنیم تیم نوجوانان خود را به این مسابقات اعزام کند.

سفیر کره جنوبی گفت: ما همه هزینه های سفر و اقامت تیم ایران را تقبل خواهیم کرد و از ایران که با هر دو کشور کره جنوبی و کره شمالی دوست است و رابطه خوبی دارد، درخواست می کنیم که به این امر کمک کند و باعث همکاری های خوبی شود.

داورزنی نیز در ادامه پاسخ داد: ورزش یکی از ابزارهای مهم توسعه صلح در جهان است و ما نمی خواهیم موضوعات سیاسی و دیپلماتیک بر روابط ورزشی کشور ها تاثیر بگذارد. همانطور که می دانید ایران با یک تاریخ و تمدن کهن، در حال حاضر بنا به دلایلی تحت فشار آمریکا است و در شرایط سختی به سر می برد اما ملت ایران در سخت ترین شرایط تواسته اند روی پای خود بیاستند و بر سختی ها پیروز شوند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin