در دیدار قدم دارمندرا سفیر هند در تهران با رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور، دو طرف بر گسترش روابط دوجانبه و استحکام و تقویت همکاری‌های دو کشور ایران و هند در همه زمینه‌ها تاکید کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سیدرمضان شجاعی کیاسری در این دیدار که در وزارت کشور برگزار شد، گفت: میزان مبادلات تجاری ایران و هند ۱۴ میلیارد دلار است که امیدواریم با توجه به اراده رهبران دو کشور برای ارتقا همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف این رقم افزایش یابد و به سطح قابل قبولی برسد.

رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور با بیان تنوع مأموریت‌های وزارت کشور به عنوان یک وزارتخانه بزرگ و اثرگذار، خواستار همکاری وزارت کشور در زمینه‌های امنیتی بویژه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان با وزارت کشور هند و یا سایر نهادهای متناظر این کشور شد و با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی ۳۱ استان کشور به سفیر هند پیشنهاد کرد کارگروه مشترکی به منظور استفاده از ظرفیت استان‌ها در بخشهای تجاری، گردشگری، صنعتی و کشاورزی تشکیل شود.

وی در ادامه بیان کرد: بندر چابهار نمونه بارزی از ظرفیت و قابلیت موجود در زمینه تجارت خارجی است ضمن اینکه مایل هستیم با استفاده از فناوری‌ها و تکنولوژی پیشرفته هند تعاملات اقتصادی دو طرف را گسترش دهیم.

شجاعی کیاسری با بیان اینکه خواهان دیدار وزیران کشور ایران و هند برای تقویت تعاملات و همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های امنیتی، اقتصادی، گردشگری و فناوری هستیم، افزود: با توجه به تمایل و خواست مقامات دو کشور، امیدواریم سطح همکاری‌های ایران و هند به بالاترین سطح خود برسد و تمایل و اراده دو کشور هم بر این اساس استوار است.

گدام دارمندرا سفیر جدید هند در تهران نیز با تاکید بر ابراز علاقه کشورش به همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران گفت: در چهار سال گذشته روابط دو کشور به بالاترین سطوح خود رسیده است و زمینه ارتباط مستحکم و پرنشاط بین ایران و هند به عنوان دو تمدن کهن و دارای روابط قدیمی، وجود دارد.

وی با اعلام پیوستن هند به کانال ویژه مالی گفت: هند دوست ایران بوده و روابط ما با ایران بویژه در زمینه‌های انرژی بسیار برای ما مهم است.

دارمندا تروریسم را بزرگترین تهدید امنیتی کشورهای منطقه عنوان کرد و افزود: مبارزه با تروریسم خواست دو کشور است و ما آماده همکاری در این زمینه با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

سفیر هند در تهران با استقبال از پیشنهاد رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور مبنی بر تشکیل کارگروه مشترک ایران و هند گفت: با حسن نظر، پیشنهاد شما را با دولت متبوع خود در میان خواهم گذاشت که پس از تعیین سطح اعضای این کارگروه بتوانیم همکاری در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، تروریسم و قاچاق انسان را ادامه دهیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin