مدیرعامل ایرنا در دیدار سفیر بلغارستان گفت: موضع اصولی اروپا نسبت به آمریکایی ها در مورد برجام بازخورد خوبی میان ایرانی ها داشته است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سیدضیاء هاشمی در دیدار کریستو پولنداکوف سفیر بلغارستان و رییس دوره‌ای اتحادیه اروپا در تهران ضمن ابراز خرسندی از ریاست دوره ای بلغارستان بر اتحادیه اروپا، افزود: موضع اصولی اروپا نسبت به آمریکا در شرایط فعلی که چالش هایی نسبت به برجام ایجاد شده، بازخورد خوبی در میان ایرانی ها داشته است.

وی ادامه داد: این سوال امروز مطرح است که در هفته های آینده واکنش اروپایی ها نسبت به برخورد رییس جمهوری آمریکا چه خواهد بود.

مدیرعامل ایرنا تصریح کرد: طبیعتا این توقع وجود دارد که در یک توافق چند جانبه که با محوریت اروپا بود، آنان بتواند قدرت و اقتدار خود را در دفاع از توافقی که امضا کردند، نشان دهند.

هاشمی ادامه داد: البته از آمریکا خصوصا با تیم جدیدی که در مدیریت این کشور حضور دارد، توقع زیادی نمی رود و این رفتارها قابل پیش بینی است.

مدیرعامل ایرنا همچنین در این دیدار روابط جمهوری اسلامی ایران و بلغارستان را مثبت و همکاری های دو کشور را خوب ارزیابی کرد.

هاشمی اظهار امیدواری کرد: تعاملات فرهنگی و رسانه ای میان دو کشور افزایش یابد.

وی ادامه داد: همکاری جمهوری اسلامی ایران و بلغارستان دیرینه است و دو کشور دارای نکات مشترک فرهنگی هستند.

مدیرعامل ایرنا تصریح کرد: ارتباط رسانه های دو کشورموجب شناخت بیشتر ظرفیت ها و ویژگی های دو کشور است، اگر این ظرفیت ها به خوبی معرفی شود، سرمایه گذاران، تجار، دانشگاهیان بیشتر می توانند تعامل داشته باشند.

هاشمی افزود: بلغارستان کشوری نام آشنا برای ایرانیان و شناخته شده در سطح بین المللی است و ظرفیت های بیشتری برای همکاری میان دو کشور وجود دارد.

مدیرعامل ایرنا به انتشار اخبار ایرنا به زبان های مختلف دنیا اشاره کرد و گفت: اخبار این رسانه برای مخاطبان مختلف به زبان های انگلیسی، روسی، آلمانی، فرانسه و ترکی استانبولی و… منتشر می شود.

همچنین در این دیدار کریستو پولنداکوف سفیر بلغارستان و رییس دوره‌ای نمایندگی‌های اتحادیه اروپا در تهران ضمن تاکید بر گسترش ارتباطات مستحکم میان جمهوری اسلامی ایران و بلغارستان، همکاری های رسانه ای میان دو کشور را مثبت ارزیابی کرد.

وی افزود: ارتباطات بسیار خوبی با ایرنا داریم و تمامی اطلاعات رسمی و واقعی را از این رسانه دریافت می کنیم.

سفیر بلغارستان در ایران اظهار داشت: ایرنا همیشه یک شریک مهربان و فعال برای بلغارستان بوده و اخبار ما را به خوبی انعکاس داده است.

پولنداکوف اظهار داشت: هر روز صبح پس از بیدار شدن ابتدا اخبار ایرنا را مطالعه می کنم و مهمترین منبع اطلاعاتی من در مورد ایران، اخبار خبرگزاری ایرنا است.

وی با تاکید بر این که باید زمینه های افزایش گردشگر در دو کشور مهیا شود، یادآور شد: در سال گذشته 30 هزار ایرانی از بلغارستان بازدید کردند که امیدواریم این رقم با معرفی جاذبه های گردشگری بلغارستان افزایش یابد.

وی گفت: باید همکاری ایران و بلغارستان در زمینه فرهنگی افزایش یابد، در این راستا خواهان افزایش تعاملات با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران هستیم.

سفیر بلغارستان در ایران از سفر وزیر اقتصاد بلغارستان در 10 روز آینده به ایران خبر داد و گفت: این سفر در راستای افزایش همکاری های دو کشور خواهد بود.

پولنداکوف همچنین به برگزاری چندین نمایشگاه در ایران ظرف چند ماه آینده اشاره ویاد آورشد: قرار است نمایشگاه عکسی از بلغارستان و منطقه بالکان به زودی در ایران برگزار کنیم که در این نمایشگاه عکس های یکی از بزرگ ترین و مهم ترین عکاس های بلغارستان به نمایش گذاشته می شود.

وی همچنین از سفر کمیساریای انرژی و محیط زیست اتحادیه اروپا در چند هفته آینده به ایران خبر داد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin