سفیر تایلند در ایران با حضور در اتاق بازرگانی ایران با محسن جلال‌پور راه‌های گسترش روابط دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، راسمی چیتام، سفیر تایلند در ایران در ابتدای دیدار با محسن جلال‌پور رئیس اتاق بازرگانی ایران ضمن بیان اینکه برای گسترش روابط اقتصادی دو کشور باید تلاش بیشتری شود، گفت: میزان روابط اقتصادی دو کشور در حال حاضر در سطح مناسب نیست اما فرصت‌های فراوانی در بخش های صنعتی، کشاورزی، نفت، گاز و خودروسازی برای سرمایه‌گذاری مشترک وجود دارد.

راسمی چیتام افزود: با رئیس قبلی اتاق بازرگانی ایران غلامحسین شافعی‌نیا نیز در این ارتباط مذاکراتی انجام شده و بر گسترش روابط دو کشور تاکید شده بود.

وی خواهان سفر بیشتر تجار و بازرگانان تایلندی به ایران شد و اظهار داشت: ما خواهان برقراری ملاقات‌های مستقیمی بین تجار ایران و تایلند هستیم همچنین فرصت مناسبی برای بازدید بازرگانان ایرانی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در تایلند است.

سفیر تایلند در ایران افزود: در 10 سال تحریم نه تنها ایران از پای نیفتاده بلکه با اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی توانسته نقش مهمی در منطقه داشته باشد.

در ادامه این دیدار محسن جلال‌پور رئیس اتاق بازرگانی ایران ضمن تاکید بر اجرای الگوی اقتصاد مقاومتی در کشور گفت: در شرایط تحریم بهره‌گیری از اقتصاد مقاومتی نقش مهمی برای پیشبرد فعالیت‌ بنگاه‌‌های اقتصادی ایران داشته است.

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه این اتاق آمادگی دارد تا اقدامات لازم برای افزایش مبادلات و فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی دو کشور را انجام دهد گفت:ما می‌توانیم با استانهای مختلف ایران هماهنگ کنیم تا فعالان اقتصادی تایلند بازدیدهایی از کارخانجات و کارگاه‌های اقتصادی، صنعتی و حتی گردشگری داشته باشند.

وی همچنین از سفیر تایلند دعوت کرد تا برای آشنایی بیشتر بازدیدهایی از این مراکز داشته باشد که مورد استقبال مقام تایلندی قرار گرفت.

جلال‌پور در ادامه خواهان ملاقات با هیئت‌های اقتصادی و بازرگانی تایلند در آینده شد و افزود: سفارتخانه ایران در کشور تایلند نیز برای گسترش مناسبات اقتصادی دو کشور باید فعال شود تا روابط اقتصادی دو کشور به صورت هدایت شده افزایش یابد.

در ادامه جلال‌پور اظهار داشت: ایران سالانه 189 میلیون دلار به تایلند صادرات دارد که رقمی حدود 4 دهم درصد از مجموع واردات تایلند است. ایران نیز رقمی کمتر از 5 درصد واردات خود را به تایلند اختصاص داده است.

جلال‌پور گفت: با توجه به اینکه تایلند سالانه 60 میلیارد دلار واردات مس داشته و کشور ما دارای دومین کشور صاحب ذخایر مس است، مایل هستیم که در این بخش وارد شویم. ایران و تایلند می‌توانند همکاری‌های مناسبی در حوزه‌های نفتی و پلاستیک داشته باشند.

راسمی چیتام، در پایان این دیدار در جواب سئوال خبرنگاری درباره زمان حضور هیات اقتصادی تایلند به ایران گفت: فشردگی کار در کشور تایلند با سایر کشورها به حدی است که که سفر هیات تایلندی به ایران به ابتدای سال آینده موکول شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin