سفیر اتریش درباره گفت‌وگوهای وین گفت: قطع به‌یقین این گفت‌وگوها آسان نخواهد بود اما سعی می‌کنیم خوش‌بینانه‌ترین نتیجه را در نظر بگیریم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ولف دیتریش هایم در دیدار با شهردار مشهد خاطرنشان کرد: بسیار خوشحالم که در ابتدای ماموریت خود این فرصت دست داد تا به شهر مشهد سفر کنم.

وی به قدمت بالای روابط دو کشور اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر این روابط برقرار است و در روزهای آتی میزبان هیاتی عالی‌رتبه در حوزه اقتصادی و مالی از ایران در اتریش هستیم. لذا درخواست من ارزیابی فرصت‌های همکاری به‌ صورت مشترک است.

دیتریش هایم وضعیت پاندمی کرونا در اتریش را بحرانی خواند و ضمن تبریک به دولت و مسئولان ایران برای واکسیناسیون در مدت زمان کم و حجم زیاد، افزود: ما از این مساله تعجب نمی‌کنیم زیرا تعداد زیادی از پزشکان ایرانی‌الاصل در اتریش در حال خدمت‌ هستند و می‌دانیم نظام سلامت ایران بسیار پیشرو است.

سفیر اتریش ادامه داد: خیلی خوشحالم به همراه کارشناسان و رایزن اقتصادی که شناخت خوبی از مشهد دارند، به شهر زیبای شما سفر کردیم و در آینده این فرصت وجود دارد با شرکت‌ها و مجموعه‌هایی که در مشهد و در حوزه گردشگری و دینی فعال هستند، فعالیت مشترک داشته باشیم.

دیتریش هایم در پاسخ به درخواست شهردار مشهد برای ایجاد هیات‌های مشترک حوزه گردشگری و فناوری گفت: با کمال میل پیشنهاد جنابعالی را با خودم به وین خواهم برد و پاسخ آن را برای شما ارسال خواهم کرد.

سید عبدالله ارجائی، شهردار مشهد نیز در این دیدار اظهار کرد: کشور اتریش در مناسبات اروپایی جمهوری اسلامی ایران نقش به‌سزایی دارد. بیماری کرونا در سطح دنیا دارای آثار اجتماعی اقتصادی بسیار بدی بوده و کشور اتریش نیز از این آسیب‌ها در امان نبود. شهر ما نیز به دلیل ماهیت گردشگری خود دچار آسیب‌های جدی شد.

وی ضمن تشکر از کمک‌های بشردوستانه اتریش مبنی بر اهدای یک‌میلیون دوز واکسن، افزود: این‌که صدراعظم شما اولین مقامی از یک کشور اروپایی بود که به رییس جمهور اسلامی ایران تبریک گفت، نشان‌دهنده عمق روابط استراتژیک بین دو کشور است که در گفت‌وگوی تلفنی با رییس جمهور نیز مورد تاکید قرار گرفت و از این‌جهت بسیار خوشحال هستم. همان‌گونه که می‌دانید یک نقشه راه اقتصادی بین دو کشور وجود دارد که ذیل آن هفت کارگروه مشترک تعریف‌شده است. پیشنهاد می‌کنم کارگروه گردشگری و فناوری با موضوع مشهد مقدس در سطوح کارشناسی با همکاری وزارت امور خارجه تشکیل شود و امیدواریم بتوانیم در این عرصه همکاری‌های مشترکی داشته باشیم.

شهردار مشهد بیان کرد: کرونا ویروس در کل دنیا مشکلاتی ایجاد کرده و در ایران نیز ۶ پیک کرونایی را پشت سر گذاشتیم. آن چیزی که به کنترل ویروس در کشور ما کمک کرده سه‌ نقطه اساسی است؛ رعایت مردم به دستورالعمل‌های بهداشتی و جان‌فشانی کادر درمان و عزیزانی که از کادر درمان برای کمک به بیماران جان خودشان را از دست دادند و امروز افتخار کشور ما هستند. سوم نیز اهتمام دولت به واکسیناسیون عمومی است.

وی ضمن ابراز امیدواری برای کاهش پاندمی و بازگشت وضعیت نرمال در اروپا و اتریش ادامه داد: امیدوارم دوران بعد از کرونا دوران دوستی، صلح و آرامش در سطح جهانی همراه با اقتصاد پویا باشد. باید تجربه‌های ناشی از کنترل کرونا در دنیا برای آیندگان ثبت و ضبط شود و در عرصه پزشکی و بهداشت نیز به این سطح برسیم که با بروز این‌گونه بیماری‌ها تلفات کمتری در جامعه بشری داشته باشیم.

ارجائی افزود: اکنون دیپلمات‌ها و هیات‌های مشترک در کشور اتریش در سطح جدیدی از مناسبات در حال گفت وگو هستند. علی‌رغم اینکه ما در برجام خاطره خوشی از تعهدات اروپایی نداریم اما به اتریش اعتماد داریم و امیدواریم گفت‌وگوهایی که به‌تازگی آغاز شده به نتیجه برسد و تعهدات اروپا عملی شود.

شهردار مشهد ضمن اشاره به کاهش سطح مبادلات طی چند سال گذشته و ابراز امیدواری برای افزایش آن، گفت: نکته اساسی این است که ما تمایل داریم تا توازن تجاری نیز اتفاق بیفتد و سطح صادرات و واردات به عدد قابل قبولی برسد.

وی درباره ایجاد کارگروه گردشگری و فناوری در مشهد نیز متذکر شد: ما این توانایی را داریم تا هیات‌های مشترکی، فعال شدن کارگروه گردشگری و فناوری در مشهد را مورد کارشناسی قرار دهند تا از ظرفیت های مشهد بالاخص در حوزه گردشگری استفاده کنیم. زیرا وضعیت مشهد در حوزه گردشگری فوق‌العاده است و تعداد گردشگران داخلی و خارجی که قبل از کرونا به مشهد سفر می‌کردند بسیار زیاد بود.

ارجائی ادامه داد: امیدوارم با فعال شدن این کارگروه و انجام کارهای کارشناسی بتوانیم تفاهم‌نامه‌های خوبی را بین بخش‌های خصوصی اتریش، تجار و فعالان اقتصادی مشهدی شاهد باشیم.

وی در پاسخ به سوال سفیر اتریش درباره چگونگی کاهش کرونا ویروس در مشهد تصریح کرد: مشهد وضعیت مطلوبی دارد و فعالیت‌ها به سطح مطلوبی برگشته و محدودیت‌ها کاهش پیدا کرده اما همچنان نگران بازگشت کرونا ویروس هستیم. کادر درمان آماده باش است و وسایل نقلیه عمومی با شرایط ویژه در حال خدمت‌رسانی و توصیه‌های بهداشتی برای عموم مردم نیز لازم‌الاجراست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin