معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با سفیر جدید تایلند در ایران از رشد ۱۰۰ درصدی روابط تجاری میان ایران و تایلند خبرداد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ولی‌اله افخمی‌راد معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با راسمی چیتام سفیر جدید تایلند در ایران با اشاره به حجم پایین تجارت ایران و تایلند اظهار داشت: حجم تجارت دو کشور نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلار است که بیش از ۱۷۰ میلیون دلار مربوط به صادرات ایران و حدود ۲۳۰ میلیون دلار مربوط به واردات است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تجارت میان دو کشور در سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته است، افزود: حجم تجارت میان دو کشور باید به سطح بالاتری افزایش پیدا کند، بر این اساس می‌توان از روش‌های رایج توسعه تجارت شامل اعزام هیأت‌های تجاری، برگزاری نمایشگاه و انعقاد توافقنامه ترجیحی استفاده کرد.

وی تصریح کرد: با استقرار رایزن جدید زمینه همکاری بیشتر میان دو کشور فراهم خواهد شد.رایزن‌ها مورد حمایت وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت ایران هستند.

افخمی راد، پیشنهاد امضای یادداشت تفاهم جامع توسعه روابط اقتصادی را ارائه کرد و گفت: با امضای این یادداشت زمینه همکاری‌ها افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به مشکلات بانکی ناشی از تحریم‌ها تصریح کرد: بانک‌هایی در ایران وجود دارند که تحریم نیستند، بنابراین می‌توانیم با استفاده از این بانک‌ها اقدامات مورد نیاز را انجام دهیم، سال گذشته حجم تجارت دو کشور نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلار بوده است که می‌توان آن را افزایش داد.پیشنهاد می‌کنم با مشخص شدن بانک‌هایی در تایلند ارتباط کارگزاری میان دو کشور برقرار شود.

وی با اشاره به حضور تجار دو کشور در نمایشگاه‌های طرفین اظهار کرد: دیدارهای دوجانبه میان تجار و بازرگانان دو کشور در حاشیه نمایشگاه‌های طرفین می‌تواند زمینه را برای شناخت در ظرفیت‌های اقتصادی کشورها مشخص کند.

در این دیدار راسمی چیتام، سفیر تایلند در ایران همچنین با اشاره به شرایط سیاسی حاکم بر کشورش ادامه داد: با اینکه نزاع داخلی در تایلند تمام شده، اما هنوز در دنیا ذهنیت منفی نسبت به کشور تایلند وجود دارد که واقعیت ندارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin