محمودرضا برازش مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با یوستوس کِمپر رایزن فرهنگی سفارت آلمان دیدار کرد و درباره موضوعات فرهنگی خصوصا گسترش مراودات در حوزه چاپ به گفت‌و‌گو پرداختند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، محمودرضا برازش در این دیدار با اشاره به اهمیت و جایگاه صنعت چاپ گفت: صنعت چاپ در جهان از اهمیت بالایی برخوردار است و صنایع مختلف اعم از صنعت نشر ارتباط نزدیکی با این صنعت دارند.

وی افزود: نزدیک به ۸۰ درصد از دستگاه‌های چاپی در ایران را دستگاه‌های آلمانی تشکیل می‌دهند و برخی از شرکت‌های آلمانی نیز در ایران دارای نمایندگی هستند. همچنین برخی از مواد اولیه این صنعت نیز مانند رنگ و چسب نیز از آلمان تامین می‌شود.

برازش با اشاره به حضور گسترده ایرانیان در نمایشگاه چاپ دوسلدورف آلمان گفت: نزدیک به هزار ایرانی هر چهار سال یکبار در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند و با آخرین دستاوردهای صنعت چاپ آشنا می‌شوند.

وی ادامه داد: نزدیکی ارتباطات میان دو کشور موجب شده تا آموزش صنعت چاپ در ایران بسیار شبیه به آموزش صنعت چاپ در آلمان باشد و افرادی که در ایران تحصیل کرده‌اند به راحتی می‌توانند در مراکز آموزش آلمانی به ادامه تحصیل بپردازند. از این رو برگزاری دوره‌های آموزش چاپ در دو کشور می‌تواند به همکاری بیشتر میان دو کشور برای گسترده شدن روابط کمک کند. دفتر چاپ نیز به دنبال آن است تا با توجه به دوران پسابرجام، روابط میان دو کشور را تسهیل کند تا از این طریق صنف چاپ آلمان و ایران ارتباطات گسترده تری با یکدیگر داشته باشند.

برازش برگزاری دوره‌های مشترک آموزشی را یکی دیگر از راه‌های تقویت روابط میان دو کشور خواند و عنوان کرد: دفتر چاپ در سال جاری نزدیک به ۳۵ دوره آموزشی را برگزار کرده است و کشور آلمان می‌تواند با اعزام مدرس به ایران در بهتر برگزار شدن این کلاس‌ها و تجهیز آزمایشگاه‌های چاپ دانشگاه‌ها کمک کند.

مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از آمادگی این دفتر برای اعزام هیات‌های چاپ جهت بازدید از موزه گوتنبرگ خبر داد و گفت: کشور آلمان یکی از پایه‌های اصلی چاپ در جهان است و بازدید از موزه‌های چاپ خصوصا موزه گوتنبرگ می‌تواند در بالا بردن سطح دانش چاپخانه داران موثر باشد.

یوستوس کِمپر رایزن فرهنگی سفارت آلمان نیز در این دیدار اعلام کرد: در خصوص گسترش همکاری‌های چاپی میان دو کشور می‌توان با اتاق ایران و آلمان گفت‌و‌گوهایی را انجام داد.

وی افزود: درباره بازدید چاپخانه داران ایران از موزه‌های چاپ آلمان نیز، سفارت آلمان تلاش خواهد کرد تا فرایند صدور ویزا را تسریع کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin