حمیدرضا فولادگر رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران – کنگو با لوک جوزت اوکیو سفیر جدید کنگو در تهران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران – کنگو در ابتدای این دیدار ضمن خوشامدگویی به سفیر جدید کنگو، روابط دو کشور مهم خواند و گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کنگو برای گذر از دوران سلطه و استبداد هزینه‌های زیادی پرداخت کرده‌اند و در حال حاضر به عنوان کشورهای مستقل در مسیر رشد و توسعه خود گام برمی‌دارند.

وی افزود: دو کشور باید در مجامع بین‌المللی نیز همکاری‌های خود را تقویت کنند و حمایت‌های لازم را از یکدیگر بعمل آورند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های موجود برای ارتقای مناسبات میان ایران و کنگو تصریح کرد: ظرفیت‌های مناسب و خوبی در زمینه‌های مختلف پتروشیمی، صنایع و معادن، کشاورزی، صنایع دارویی، انرژی، صنایع چوب، صنایع دریایی و شیلات، حمل و نقل، بهداشتی و درمانی و آموزش برای ارتقای مناسبات میان دو کشور وجود دارد که باید در این زمینه‌ها گفتگو و همکاری بیشتری داشته باشیم.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران – کنگو در بخش دیگری از سخنان خود ضمن ابراز امیدواری جهت اجرایی شدن توافقات انجام شده میان دو کشور گفت: امیدواریم برخی از مشکلاتی که در اجرای هر چه بهتر توافقات و تفاهم‌نامه‌های انجام شده در زمینه‌های مختلف از جمله امور اقتصادی و تجاری فی‌مابین وجود دارد حل و فصل شوند.

فولادگر در ادامه با انتقاد از سیاست‌های خصمانه آمریکا و خروج یکجانبه این کشور از برجام گفت: جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب با سیاست‌های خصمانه آمریکا روبرو بوده است اما این رفتارها هیچ تاثیری در اراده مردم ایران برای حفظ استقلال و توسعه کشور نداشته است.

وی در پایان این دیدار افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره بر تعهدات خود در برجام پایبند بوده و 14 گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید این امر ست.

لوک جوزت اوکیو سفیر جدید کنگو نیز در این دیدار گفت: کنگو میزبان هیأتی از پارلمان ایران بوده است و دیدارهای متعددی در بالاترین سطح میان دو پارلمان انجام شده است که این خود تاکیدی بر روابط قوی و دوستانه دو پارلمان است.

سفیر کنگو با اشاره به استقبال مجلس و دولت کنگو از تقویت روابط فیمابین گفت: کنگو به دنبال توسعه همکاری‌های خود با جمهوری اسلامی ایران در حوزه تجاری و اقتصادی است و در این مسیر علاوه بر تاکید بر اهمیت اجرایی شدن توافقات موجود، خواهان همکاری در حوزه‌های دیگری است که دو طرف توان و ظرفیت بالایی دارند.

وی همچنین در پایان این دیدارگفت: ما یکجانبه‌گرایی در صحنه بین‌المللی را محکوم می‎کنیم.

شایان ذکر است حمید گرمابی عضو گروه دوستی پارلمانی ایران – کنگو در این ملاقات حضور داشت و در خصوص نحوه توسعه روابط دوجانبه با سفیر جدید کنگو در تهران گفتگو و مذاکره کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin