حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی با دریا اُرس سفیر جدید ترکیه در تهران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، فلاحت پیشه در ابتدای این دیدار ضمن خوش آمد به سفیر جدید ترکیه روابط دو کشور را دیرینه و تاریخی خواند و گفت: همواره روابطی پایدار و رو به رشد میان دو کشور برقرار بوده است.

وی افزود: فضای بین المللی و منطقه ای به شدت متشنج و امنیتی است ولی جای بسی خوشحالی است مواضع دو کشور بیش از هر زمان به هم نزدیک می باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هدف گذاری برای رسیدن به ارتقای اقتصادی سی میلیارد دلاری بین دو کشور را عالی توصیف نمود که علی رغم تلاش های دوطرف با موانع بین المللی، منطقه ای و مرزی روبروست و لازم است با  تقویت و توسعه همکاری‌های پارلمانی و سیاسی مرتفع شود.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اختلاف تعرفه های ترجیحی و موانع موجود بر سر راه شرکتهای سرمایه گذاری در دو کشور بر حل این مشکلات تأکید کرد.

دریا اُرس سفیر ترکیه با ابراز خرسندی از دوستی و برادری جمهوری اسلامی ایران اظهار امیدواری نمود تا در مدت ماموریتش در ایران بتواند گام‌های مثبتی در راستای منافع دو کشور بردارد.

وی همچنین عنوان کرد: روابط دو کشور به جهت تهدیدها و فرصت های موجود در مسیر جدیدی قرار گرفته و انتظار می‌رود همکاری دو کشور در همه زمینه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و سیاسی با توجه به اراده سیاسی بالایی که در سطح سران دو کشور وجود دارد، گسترش یابد.

سفیر ترکیه با اشاره به افزایش همکاری دفاعی و امنیتی بین دو کشور آن را ضامن ثبات و امنیت در مرزها و عامل جلوگیری از اقدامات تروریستی دانست و بر گسترش این همکاری‌ها تأکید نمود.

دریا اُرس با ابراز نارضایتی از اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران خواستار رایزنی‌های گسترده تر مقامات دو کشور جهت ارتقای سطح مناسبات اقتصادی فی مابین شد.

 وی در پایان با اشاره به اقتدار  پارلمان در جمهوری اسلامی ایران، توسعه ارتباطات میان مجالس دو کشور را مهم و ضروری خواند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin