وزیر ارشاد در دیدار با نماینده منطقه ای یونسکو در ایران بر گسترش همکاری‌های مشترک ایران و یونسکو تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با استر کونیش لاروش مدیر و نماینده دفتر یونسکو در ایران گفت: امیدوارم با حضور مدیر دفتر منطقه ‌ای یونسکو در ایران شاهد گسترش روابط ایران با سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) باشیم.

وی افزود: دفتر منطقه‌ای یونسکو با توجه به اینکه کشورهای ایران، افغانستان، ترکمنستان و پاکستان را پوشش می‌دهد از اهمیت زیادی برخوردار است و از آنجا که کشور ایران هم از نظر فرهنگ و تمدن یک کشور شناخته شده ای است، این دفتر می‌تواند نقش ویژه ای را در ارتقای روابط ایران با سازمان یونسکو ایفا کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی همکاری با دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران را دارد و ما نیز متقابلا انتظار داریم این دفتر در جهت ارتقای روابط آموزشی، فرهنگی و ارتباطات با جمهوری اسلامی ایران همکاری ‌های لازم را داشته باشد.

وی با اشاره به دیدار خود با مدیر کل سازمان یونسکو در تهران گفت: در این دیدار گفتگوهای خوبی صورت گرفت و امیدوارم نتایج این دیدار هم از سوی دفتر منطقه ‌ای یونسکو در ایران پیگیری شود.

جنتی با ابراز خرسندی از روابط مثبت ایران و سازمان یونسکو افزود: همکاری های ایران و یونسکو مناسب است و ایران تاکنون آثار بسیاری در این سازمان به ثبت رسانده است که از آن جمله می توان به تعداد 17 اثر تاریخی، 10 اثر ناملموس و ثبت 7 اثر در حافظه جهانی اشاره کرد و این موارد نشان دهنده نوع همکاری های ایران و سازمان یونسکو است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما انتظار داریم دفتر منطقه ای یونسکو در زمینه ‌های دوره های آموزشی و کارورزی برای نمایندگان فرهنگی ایران در کشورهای مختلف همکاری های لازم را داشته باشد و از طرح ‌ها و برنامه های جمهوری اسلامی ایران که در کمیسیون ‌های تخصصی و کنفرانس عمومی یونسکو مطرح می شود؛ حمایت و پشتیبانی کند.

وی افزود: ایران در سال ‌های 2014 و 2015 برگزاری بزرگداشت 4 تن از شخصیت ‌های برجسته ایرانی را از سوی سازمان یونسکو ثبت کرده است که این بزرگداشت ‌ها شامل هشتصدمین سالگرد تولد “نجم‌ الدین کبری”، هشتصدمین سالگرد تولد “فخرالدین عراقی”، ششصدمین سالروز تولد “عبدالقادر مراغه ‌ای” و هفتصدمین سالگرد تولد “میر سید علی همدانی” است که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در برگزاری این بزرگداشت ‌ها اهتمام ویژه ‌ای دارد.

جنتی با اشاره به پیشنهاد رییس جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر «جهان علیه خشونت و افراطی گری» و تصویب آن، ادامه داد: رییس جمهوری کشور ایران با این پیشنهاد تاکید کردند که به جای اینکه برای جنگ با یکدیگر ائتلاف داشته باشیم باید برای صلح و آرامش در جهان با یکدیگر ائتلاف داشته باشیم.

وزیر فرهنگ گفت: ما معتقدیم فرهنگ و نگاه فرهنگی به موضوعات جهانی می ‌تواند بسیاری از چالش ‌های موجود در سطح جهانی را از بین ببرد.

وی افزود: باید تلاش کنیم دیدگاه ‌های متفاوت را به همدیگر نزدیک کنیم و بر اهداف مشترک برای حل بسیاری از مسایل جهانی تکیه کنیم. و این نکته ‌ای است که وزیر امور خارجه ایران نیز در سال 2013 در اجلاس رهبران یونسکو در پاریس  با عنوان ‌«هم ‌افزایی فرهنگ» مطرح کرد تا از طریق مسایل فرهنگی بتوانیم چالش ‌های موجود را برطرف کنیم.

جنتی با اشاره به بزرگداشت هفتادمین سال تاسیس سازمان یونسکو ادامه داد: دفتر منطقه ‌ای یونسکو در ایران می ‌تواند طرح ‌های فرهنگی که در نظر دارد را به ما ارایه دهد تا با تشکیل کمیته ‌ای شامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش عالی، وزارت آموزش و پرورش و سازمان گردشگری و میراث فرهنگی فعالیت ‌هایی را که در خور رویداد مهمی مثل بزرگداشت هفتادمین سالروز تاسیس یونسکو است؛ ساماندهی کند.

وی با اشاره به حوزه ‌های مختلف فعالیت ‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این وزارتخانه در حوزه ‌های کتاب و صدور مجوز نشر آن، سینما و صدور مجوز برای فیلم ‌های سینمایی و مستند و آموزش نیروهای مستعد در این حوزه، فعالیت ‌های هنری از جمله تئاتر، هنرهای نمایشی، تجسمی، موسیقی و …و صدور مجوز در این زمینه ‌ها، فعالیت ‌های مطبوعاتی و رسانه ‌ای و صدور مجوز برای فعالیت ‌های مطبوعات و رسانه ‌های الکترونیک و خبرگزاری ‌ها و رادیو و تلویزیون ‌های خارجی فعال در ایران، فعالیت می ‌کند.

جنتی ادامه داد: برخی سازمان ‌های دیگر از جمله سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان حج و زیارت، سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد ملی بازی ‌های رایانه ‌ای، مرکز رسانه ‌های دیجیتال و … نیز با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری می ‌کنند.

در ادامه این دیدار “استر کونیش لاروش” مدیر دفتر منطقه ‌ای یونسکو در ایران از حضور در کشور ایران به عنوان کشوری با سابقه فرهنگ و تمدن کهن ابراز خرسندی کرد و گفت: خوشحالم بین سازمان یونسکو و جمهوری اسلامی ایران همیشه همکاری ‌های طولانی بوده است و گفتمان و گفتگوی بین تمدن ها نیز بین این دو همیشه وجود داشته است.

وی با اشاره به برخی فعالیت ‌های دفتر منطقه ‌ای یونسکو در ایران افزود: این دفتر در 4 حوزه آموزشی و تربیتی، علمی، فرهنگی و ارتباطات و اطلاعات فعالیت می ‌کند که در زمینه فرهنگی و ارتباطات و اطلاعات می ‌توانیم با کشور ایران همکاری ‌های خوبی داشته باشیم.

مدیر دفتر منطقه ‌ای یونسکو در ایران ادامه داد: در راستای برنامه حفظ جهانی یونسکو می توان تدابیری در جهت معرفی بیشتر آثار دیداری و شنیداری غنی کشور ایران و ثبت آن در سازمان یونسکو اندیشید.

وی با اشاره به برگزاری برخی کارگاه ‌های آموزشی از سوی سازمان یونسکو گفت: در حال حاضر در تلاشیم تا در سال آینده ظرفیت سازی و آموزش روزنامه ‌نگاران و خبرنگاران صورت گیرد تا توانمندی ‌های آنها تقویت شود.

لاروش افزود: یونسکو بر موضوع شغلی کردن تاکید دارد به این معنا که مثلا توانایی ‌ها و نیازهای گروه ‌هایی از جمله معلولان که معمولا دیده نمی ‌شوند، شناسایی و پیگیری شود.

وی با اشاره به تاکید وزیر ارشاد مبنی بر آموزش رایزنان فرهنگی در کشورهای خارجی گفت: این موضوع ایده بسیار خوبی است و یونسکو در زمینه فرهنگی و آموزشی می ‌تواند با رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای مختلف همکاری ‌های فرهنگی و آموزشی داشته باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin