رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در دیدار با سفیر اندونزی در ایران درباره همکاری های مشترک فرهنگی تبادل نظر کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حجت الاسلام شهاب مرادی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در دیدار با “دیان ویرنگ جوریت” سفیر اندونزی در ایران، آمادگی این سازمان را برای همکاری در برگزاری برنامه های مشترک فرهنگی و هنری با هدف آشنایی بیشتر مردم و هنرمندان دو کشور اعلام کرد.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ضمن استقبال از ایده “دیان ویرنگ جوریت” برای برگزاری نشست های مشترک میان علمای شیعه و سنی دو کشور مسلمان، افزود: ضمن تایید این ایده معتقدم بیش و پیش از مباحثات علمی، باید مهربانی و دوستی را ترویج کنیم.

وی اظهار داشت: مسلمانان جهان باید به هم اعتماد داشته باشند و این حس را گسترش دهند.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به وحدت رویه غرب برای گسترش اسلام هراسی در دنیا گفت: آمریکا بعد از جنگ ویتنام برای سرپوش گذاشتن بر شکست های نظامی خود تلاش کرد چهره ای خشن و خطرناک از مردم شرق نشان بدهد.

وی استفاده از دیپلماسی فرهنگی و هنری را از مهم ترین راه ها و ابزارها برای نزدیک کردن نگاه و دیدگاه مردم دو کشور ایران و اندونزی ذکر کرد و افزود: علاقمندیم مردم ما کشور شما را بیش از آنچه تا امروز بوده، ببینند و بشناسند.

حجت الاسلام مرادی با اشاره به راه اندازی کمپین «من عاشق محمدم» در واکنش به اهانت های نشریه فرانسوی به پیامبر اسلام(ص)، افزود: با همین کارهای ساده و کم هزینه اما تاثیرگذار می توان با پروژه اسلام هراسی مقابله کرد.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در پایان سخنان خود اندونزی را کشوری معرفی کرد که تا امروز تصویری خشن و افراطی از آن به دنیا مخابره نشده و به همین دلیل باید روی معرفی بیشتر و تبلیغ آن کوشید.

وی افزود: این ظرفیت در سازمان فرهنگی هنری وجود دارد که روی تولید فیلم ها و سریال های مشترک سرمایه گذاری کنیم و این آثار را در کشورهای اسلامی و دیگر نقاط جهان به نمایش بگذاریم.

در این دیدار، “دیان ویرنگ جوریت” سفیر اندونزی در ایران با اشاره به علاقه خود به مردم، فرهنگ، هنر و سنت های ایران پس از سه سال زندگی در تهران گفت: ما در اندونزی برای دو کشور بسیار احترام قائلیم؛ اول ویتنام برای مقابله با اشغالگری آمریکا و بعد ایران برای بیرون راندن متجاوزان.

وی افزود: در دانشکده های نظامی تاریخ ویتنام و ایران را تدریس می کنیم، ضمن اینکه از سال های حضور در ایران هزاران قطعه عکس گرفته ام و کتاب Iran’s Lovely People به زودی منتشر خواهد شد.

وی هدف از فعالیت های فرهنگی خود را نشان دادن چهره واقعی ایران به دیگر دیپلمات های حاضر در تهران و مردم سراسر جهان ذکر کرد که با نام ایران بیشتر به دلیل پرونده هسته ای آشنا شده اند.

سفیر اندونزی در ایران ادامه داد: من از زندگی در این کشور و دیدن تنوع فرهنگی لذت می برم و می خواهم بیشتر روی مسائل فرهنگی تمرکز کنم. از نظر من، هیچ مانعی بر سر راه افزایش و گسترش فعالیت های فرهنگی میان ایران و اندونزی وجود ندارد و من این مسیر را ادامه خواهم داد.

جوریت، دلیل کم بودن مناسبات فرهنگی میان دو کشور را ارائه تصویری نادرست از ایران در اندونزی دانست و گفت: این تصویر پر از سوء تفاهم درباره ایران و مردم مهربان آن را رسانه های غربی به مردم دنیا نشان می دهند اما من به همه تضمین می دهم که به محض ورود به ایران، آن حس اعتماد و امنیت شکل می گیرد و تقویت می شود. من هم پیش از آمدن به ایران نگران جنگ، تحریم و سایر مسائل بودم که حاصل اعتماد کردن به رسانه های تحت کنترل امپریالیسم بود.

وی یکی از مسائل اصلی اندونزی را پایین بودن سطح تحصیلات دانست که باعث می شود آموزه های افراطی به ویژه در حوزه دین وارد ذهن مردم شود و در میان ساکنان مناطق روستایی رسوخ کند.

وی گفت: خوشبختانه دولت فعلی ما ذهنی بسیار باز در مورد مسائل مذهبی شیعه و سنی دارد و شهردار جاکارتا از ایده من برای افزایش سطح روابط به ویژه میان علمای مسلمان دو کشور و برگزاری نشست ها و میزگردها استقبال کرده است.

سفیر اندونزی در ایران ایده راه اندازی کمپین من عاشق محمدم در فضای مجازی را بسیار به موقع ارزیابی کرد و افزود: بهره برداری به موقع و مناسب از ظرفیت رسانه ها به منظور نشان دادن چهره واقعی اسلام، نیاز امروز همه جوامع مسلمان است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin