چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در تهران با احمد امیرآبادی‌‌فراهانی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و چین دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، امیرآبادی فراهانی در ابتدای این دیدار ضمن تبریک روز ملی و سالگرد هفتاد و یکمین سال تاسیس جمهوری خلق چین، با اشاره به فرا رسیدن پنجاهمین سالگرد برقراری روابط سیاسی میان ایران و چین در سال آتی گفت: می‌توان از این موضوع در جهت بهره‌برداری حداکثری برای تعمیق دوستی دو ملت استفاده کرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد نسبت به دخالت‌های آمریکا در امور چین و ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در موضوعات بین‌المللی از جمله مقابله با یکجانبه‌گرایی و رفتارهای زورگویانه آمریکا اشتراک نظر دارند.

وی ادامه داد: سیاست‌های تهاجمی این کشور از جمله اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه دو ملت را قویا محکوم به شکست می‌دانیم و بر تقویت همکاری‌ها برای مقابله با تحریم‌های آمریکا تاکید داریم.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و چین در بحث خروج آمریکا از برجام هم اظهار کرد: آمریکا با خروج از برجام و اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران نشان داد که هیچگاه به توافقات بین‌المللی پایبند نبوده و کشور قابل اعتمادی نیست.

امیرآبادی‌فراهانی در ادامه ضمن تاکید بر همکاری‌های دو کشور در زمینه مبارزه با شیوع کرونا گفت: ایران از اولین کشورهایی بود که پس از شیوع کرونا در چین با ارسال کمک‌های بشر دوستانه به همدردی با مردم و دولت چین پرداخت و متعاقبا بعد از شیوع کرونا در ایران، چین هم کمک‌های شایانی را نسبت به کشورمان انجام داد.

وی با اشاره به نقش پارلمان‌ها و گروه‌های دوستی پارلمانی در تحکیم روابط دوستانه و تسریع همکاری‌های فیمابین گفت: برگزاری نشست‌های دو و چند جانبه پارلمانی با هدف حل و فصل مسائل موجود در منطقه‌ و همچنین رفع موانع احتمالی در مسیر تقویت و تحکیم روابط اقتصادی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

چانگ هوا سفیر جمهوری خلق چین در ایران نیز در این دیدار ضمن تبریک تشکیل گروه دوستی پارلمانی ایران و چین و ریاست امیرآبادی‌فراهانی بر این گروه و ضمن محکوم کردن دخالت‌های آمریکا در امور دیگر کشورها گفت: چین همیشه نسبت به دخالت آمریکا در امور سایر کشورها به هر بهانه‌ای انتقاد داشته است.

وی با اشاره به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران تصریح کرد: وزارتخانه‌های دو کشور تلاش دارند تا در زمینه مسائل بانکی و اقتصادی روابط خوبی را ایجاد کنند، البته برخی موضوعات حل شده و سایر موارد هم نیاز به حل و فصل دارد.

شایان ذکر است؛ خانم آزاد و آقایان دشتی اردکانی، محسن پیرهادی، سیدمحسن دهنوی و محمد رشیدی از دیگر اعضای گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در این دیدار حضور داشته و با سفیر چین در تهران در خصوص راه‌های توسعه روابط و مسائل فرهنگی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin