سفیر مالزی در ایران با حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رستم یحیی سفیر مالزی در ایران با حضور در محل بعثه مقام معظم رهبری با حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی دیدار و گفتگو کرد.

سرپرست حجاج ایرانی در این دیدار با بیان اینکه مالزی از فرهنگ غنی اسلام برخوردار است، اظهار داشت: کشور مالزی همیشه در برنامه‌های دینی و عبادی نقش آفرین و حضور مدیران کارآمد در این کشور مانند مهاتیر محمد بسیار تاثیر گذار بوده است.

وی تعامل جمهوری اسلامی ایران با مالزی را خوب ارزیابی کرد و گفت: مالزی از برخی هنرمندان ایرانی در برنامه‌های دینی و ساخت مسجد استقبال کرده که قابل تقدیر است.

حجت الاسلام والمسلمین نواب نقش آفرینی مالزی در جهان را مثبت توصیف کرد و افزود: مالزی در حالی که با کشورهای مختلف ارتباط دارد از حق هم عبور نمی‌کند و در مورد طرح معامله قرن نیز موضع گیری درستی داشت.

وی با بیان اینکه کشورهای بزرگ اسلامی می‌توانند در همکاری با هم رشد فزاینده ای داشته باشند، گفت: ابتکار عمل و مدیریت این مسیر باید توسط کشورهایی اسلامی انجام شود و ما امیدواریم که همکاری و هماهنگی میان این کشورها گسترش یابد.

وی افزود: متاسفانه امروز برخی کشورهای اسلامی جایگاه مردمی ندارند و به همین دلیل برخی دشمنان اسلام در آنجا حضور پیدا می‌کنند.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه سال آینده مهاتیر محمد به ایران سفر خواهد کرد، یادآور شد: ما در چارچوب همکاری با مالزی برای انتقال تجربیات در حوزه حج و زیارت آمادگی داریم.

وی با بیان اینکه ایران اسلامی بعد از شکل گیری انقلاب، به جهان اسلام نگاه همراه و هماهنگ داشته است، خاطرنشان کرد: سردار رشید اسلام شهید سپهبد سلیمانی در یک دهه گذشته بیشتر عمر خود را در کشورهای همسایه سپری کرد که از ایشان دعوت کرده بودند برای دفاع از مسلمانان در آن کشورها حضور یابد.

وی با اشاره به اینکه جمع زیادی از ایرانی‌ها، افغانستانی‌ها و پاکستانی‌ها در دفاع از مردم سوریه در این کشور به شهادت رسیدند، گفت: توطئه ای که دشمنان علیه کشورهای اسلامی طراحی کرده بودند، با حضور و خدمات سردار سلیمانی خنثی شد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه ایران اسلامی در هر نقطه که مسلمانان به کمک نیاز داشته باشند به آنها یاری خواهد رساند، ابراز امیدواری کرد که هماهنگی و همکاری میان همه مسلمانان کشورهای اسلامی روزی شکل بگیرد و کشورهای اسلامی از پراکندگی فاصله بگیرند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در حوزه حج آمادگی دارد تجربیات خود را در اختیار مالزی قرار دهد، افزود: در رابطه با معارف حج پژوهش‌های زیادی انجام داده ایم که برای همه مسلمانان قابل استفاده است و می‌توانند در زمینه‌های علمی از آن استفاده کنند.

رستم یحیی سفیر مالزی نیز در این دیدار گفت: در مالزی به ایران و فعالیت‌های شما در حوزه حج احترام می‌گذاریم، مالزی با وجودی که محدویت‌های زیادی دارد، اما در رابطه با مسائل حج آماده هرگونه همکاری هست.

وی افزود: در حوزه حج بیشتر می‌توانیم کار کنیم چون اشتراکات فراوانی در این زمینه داریم، همچنین برای همکاری در زمینه دیگر محورهای مورد علاقه دو کشور آمادگی داریم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin