آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با سفیر قزاقستان استقلال کشورهای آسیای میانه و قفقاز را برای منطقه خوب توصیف کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با “اﻣﺮﻳﻒ ﺑﻐﺪاد کولتائویچ” سفیر قزاقستان در ایران با بیان ویژگی‌های جغرافیایی و سیاسی قزاقستان، گفت: توجه به کارهای عمرانی و توسعه همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی اهمیت ویژه‌ای دارد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به سوابق مطالعاتی طرح احداث راه آهن از 20 سال پیش در راستای مسیر کریدور جنوب به شمال و مذاکرات روسای جمهور ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان و ایران و مراسم بهره‌برداری آن در اینچه برون، گفت: به زودی شاهد فعال شدن تبادلات تجاری در مسیر اقیانوس هند تا شمال خواهیم بود که نقش اساسی در جهان خواهد داشت.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خویش کارهای دانش‌بنیان را ضرورت امروز و آینده کشورهای در حال توسعه دانست و با تأکید بر این نکته که «پیشرفت واقعی همیشه از دانش به دست می‌آید»، گفت: نقطه قوت کشورهای پیشرفته، بنیان دانش است که همه راه‌ها را باز می‌کند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان این جمله که “ایران تا حدودی توانست انحصار ابتکارات دانش‌بنیان را بشکند” به برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: دانشگاهی با 450 واحد در سراسر کشور، 50 هزار استاد، یک میلیون و 800 هزار دانشجو و حدود 5 میلیون فارغ التحصیل، سرمایه‌ای ارزشمند برای کشور است تا تحقیقات علمی استادان و دانشجویان را به میدان عمل برسانند که همان تجاری سازی پژوهش‌های علمی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، همکاری‌های علمی و دانشگاهی کشورهای اسلامی و گسترش تعامل با کشورهای تازه استقلال یافته آسیای میانه را ضروری دانست و گفت: مجموعه ما یک خانواده بزرگ اسلامی در این منطقه از کره زمین است و گسترش همکاری‌های تهران ـ آلماتی می‌تواند برای دیگر کشورهای مسلمان نمونه باشد که همه زمینه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی آن فراهم است.

اﻣﺮﻳﻒ ﺑﻐﺪاد کولتائویچ سفیر قزاقستان در ایران طی این دیدار با ابلاغ سلام‌های گرم رئیس‌جمهور و دیگر مسؤولان قزاقستان، به سوابق همکاری‌های دو کشور در سال‌های پس از استقلال اشاره کرد و گفت: مردم و رئیس‌جمهور قزاقستان احترام زیادی برای نقش شما در ایران و ثبات آرامش منطقه قائل هستند و شما را پایه‌گذار روابط دو کشور می‌دانند.

سفیر قزاقستان در ایران با ارائه گزارشی از روند احداث شهر جدید «آستانه» به عنوان شمالی‌ترین پایتخت کشورهای اسلامی، از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای سفر به آن کشور دعوت کرد و گفت: مردم و رئیس‌جمهور ما منتظرند تا از جناب‌عالی در کشور خود استقبال کنند.

وی گسترش روابط ایران به عنوان مهمترین کشور اسلامی و قزاقستان را به عنوان بزرگترین کشور جغرافیایی مسلمان برای جهان اسلام مهم و تأثیرگذار خواند و با اشاره به سخنان آقای نور سلطان نظربایف در مراسم افتتاح راه آهن ایران به آسیای میانه، گفت: دوستی با ایران افتخار بزرگی برای ماست و خواستار تداوم و تعمیق آن هستیم.

ﺑﻐﺪاد کولتائویچ با حمایت از مواضع ایران در مذاکرات هسته‌ای و با یادآوری تلاش‌های قزاقستان برای از سرگیری مذاکرت پس از 10 ماه توقف، گفت: خوشحالیم که نقطه آغاز توافقات ژنو، مذاکرات آلماتی بود و حمایت ما از مواضع ایران، شهرتی منطقه‌ای و جهانی دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin