استاندار زنجان در دیدار با هری کمرانین، سفیر کشور فنلاند حضور وی را عاملی در جهت گسترش ارتباطات فی ما بین دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، جمشید انصاری استان زنجان را یکی از استان های صنعتی و کشاورزی کشور برشمرد و گفت: صنایع برق، معدن، نساجی و فولاد از جمله پتانسیل های قابل توجه منطقه است که چشم انداز همکاری های طرفین را فراهم مي سازد.

وی خاطر نشان کرد: در بخش کشاورزی بیش از 75 درصد محصولات بعنوان مازاد بر مصرف استان است که شامل محصولات زراعی، باغی، دامی و آبزی پروری ميباشد که به سایر استانها صادر می شود.

مقام عالی استان با اشاره به اینکه فنلاند کشوری با ظرفیت های خوب It و فناوری اطلاعات است گفت: با توجه به اینکه استان در بخش صنعت برق جزو استانهای سرآمد و برتر می باشد و با برنامه های پیش رو در بحث it و فناوری اطلاعات چشم انداز خوبی برای استان رقم خواهد خورد. و از این شاخصها می توان در تعاملات استان و فنلاند بهره جست.

استاندار زنجان جاذبه های گردشگری و وجود میراث فرهنگی و آثار تاریخی و موضوع اکوتوریست را از دیگر عوامل این ارتباطات دانست.

استاندار زنجان مسیر دریایی و ریلی را مهمترین راه دسترسی استان با فنلاند خواند و گفت: مبادلات اقتصادی می تواند از طریق بنادر شمالی با باکو ويا بندر آستارخان انجام و از طریق راه آهن به فنلاند ارسال شود.

مهندس انصاری در ادامه به گسترش تعاملات ایران و فنلاند نیز اشاره داشت و گفت: در طول یکسال گذشته 6 هیأت فنلاندی در سطح وزیر و معاون وزیر به ایران آمده اند و حجم مبالات اقتصادی در کشور نیز از 25 میلیون دلار به 90 میلیون دلار افزایش یافته است که نشان از سرعت گرفتن چشم انداز مطلوب همکاری سالهای گذشته را نوید می دهد.

پیش از این هری کمرانین سفیر کشور فنلاند ضمن تعریف از طبیعت زیبای استان زنجان، چشم انداز همکاری های ایران و فنلاند را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: دیدار وزیر امور خارجه از ایران و حضور وزیر تجارت خارجی با همراهی حدود یکصد نفر از تجار یکی بزرگترین سفرهای تاریخی هیأت های تجاری کشور فنلاند است.

کمرانین خاطرنشان کرد: تجار، مردم و سیاستمداران فنلاندی همواره خواهان افزایش ارتباطات با ایران هستند.

وی افزایش همکاری فرهنگی در کشور را نیز رو به گسترش خواند و گفت: هم اکنون از طریق شهرداری تهران در پارک ملت نماد کشور فنلاند نصب و برای اولین بار شاهنامه فردوسی به زبان فنلاندی ترجمه شده است.

سفیر فنلاند ویژگی های فنلاند را صرفا در تولید محصولات همچون نوکیا ندانست و گفت: فنلاند دارای ظرفیت بالایی در صنایع پزشکی، کشتی سازی است و هم اکنون 50 درصد کشاورزان آرژانتین و برزیل از صنعت کشاورزی فنلاند استفاده می کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin