سفیرفرانسه در ایران با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، دیدار و در خصوص همکاری های مشترک دو کشور بحث و تبادل نظر کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، «فیلیپ تیه بو» سفیرفرانسه در ایران با عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، دیدار و در خصوص همکاری‌های مشترک دو کشور بحث و تبادل نظر کرد. دراین دیدار که در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۹۸ در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، به مسائلی نظیر وضعیت کلی محیط زیست در ایران، توافقنامه پاریس و راه های مقابله با تغییرات اقلیمی پرداخته شد.

در ابتدای این دیدار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، از فیلیپ تیه بو، سفیر فرانسه در ایران، به خاطر حضور وزیر محیط زیست فرانسه در سال ۲۰۱۶ قدردانی کرد و در خصوص کنفرانس تغییرات اقلیمی موسوم به COP25 که در کشور شیلی برگزار می‌شود گفت: در خصوص مقابله با تغییر اقلیم نیاز به عزم جهانی است، وقتی امریکا و برخی کشورهای تولید کننده کربن، خودشان را کنار بکشند، کشورهای کوچک‌تر کاری نمی‌توانند انجام دهند. کشور ما در اثر همین تغییرات اقلیمی ۲۰ درصد از بارش خود را در ده سال گذشته از دست داده است. در واقع هم بارش‌ها کم شده، هم هوا گرم‌تر شد، که در نتیجه نیاز به آب بیشتر می‌شود و در نهایت دچار کم آبی شده ایم. جمهوری اسلامی ایران جز اولین قربانیان تغییر اقلیم در جهان است.

وی در خصوص کنوانسیون پاریس گفت: در این کنوانسیون ما به همه تعهدات مان برای کاهش چهار درصدی تولید کربن، قبل از تصویب نهایی آن عمل کرده ایم، اما متأسفانه به نظر می‌رسد، اتحادیه اروپا از ترامپ به تحریم‌ها پایبندتر است، زیرا محیط زیست در تحریم‌های امریکا نبود، اما اتحادیه اروپا امکانات محیط زیستی را هم از ایران گرفته، شاهد این حرف هم سفر هفته گذشته اتحادیه اروپا به ایران است که حتی حاضر نشدند به دلیل تحریم نفت ایران، در خصوص بهره مندی از تکنولوژی‌های کاهش دهنده مصرف سوخت‌های فسیلی شنونده باشند و این وضعیت در تهران، به افزایش سطح ازن در هوا زیاد انجامیده، اما تکنولوژی کاهش آن را کشور ما هنوز ندارد.

کلانتری در خصوص نگاه جمهوری اسلامی ایران به محیط زیست گفت: دولت ایران سالانه بیش از سه میلیارد دلار در موضوعات محیط زیستی هزینه کرده است، و این هزینه‌ها در شرایط تحریم‌های ظالمانه هم انجام شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از تحریم‌ها و تأثیر منفی آن در محیط زیست و تغییر اقلیم به سفیر فرانسه در ایران گفت: تحریم‌ها می‌تواند به تنش آبی، تنش غذایی، گسترش گرد و غبار و آلودگی هوا منجر شود. در شرایط تحریم به منابع آبی کشور فشار می‌آید، و ما باید منابع غذایی را تأمین کنیم که به آب بیشتری نیاز دارد. تحریم‌ها باعث شده همکاری‌های محیط زیستی هم قطع شود، خودروسازهای فرانسوی اگر همکاری‌هایشان را متوقف نمی‌کردند و موتورهای یور و۵ داشتیم به جای ۸۵ میلیون لیتر سوخت در روز به ۶۰ میلیون می‌رسیدیم و این رقم معادل صرفه جویی ۱۲۰ هزار بشکه نفت در روز می‌شود که در نتیجه ۷ درصد کربن کمتری تولید خواهد شد و نهایتاً از تغییر اقلیم جلوگیری می‌کند. ما تلاشمان را انجام می‌دهیم اما تحریم‌ها بازدارنده است، اگر تحریم‌ها نباشد بیش از ۱۲ درصد کاهش تولید کربن خواهیم داشت. ما امیدواریم دولت فرانسه و اتحادیه اروپا یاری گر ما در این مسیر باشد.

سفیر فرانسه نیز در این دیدار گفت: کاملاً با نکات شما موافق هستم و مقابله با تغییر اقلیم نیاز به عزم جهانی همه کشورها دارد. اروپا تعهداتی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۲۰ و ۲۰۳۰ دارد.

وی با انتقاد از رفتارهای امریکایی‌ها گفت: ما اختلافات عمیقی با آمریکایی‌ها داریم آنها از توافقنامه پاریس خارج شدند که ما آن را به شدت محکوم می‌کنیم، فرانسه، آلمان و بریتانیا از تحریم‌ها علیه ایران به شدت نگران هستند و شرکت‌های اروپایی هم به دلیل این تحریم‌ها نمی‌توانند کار خاصی انجام دهند.

در پایان این دیدار، طرفین بر ضرورت پیگیری‌های بیشتر برای حل و فصل موضوعات ملی و جهانی محیط زیستی تاکید کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin