فیلیپ تیه بو سفیر فرانسه در ایران و سباستین اندریو رایزن اقتصادی این کشور با زاهدی استاندار قزوین دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین در این دیدار گفت: تحریم‌های آمریکا علیه کشور ما خلاف قوانین و مقررات بین المللی است و اقدامی غیراخلاقی به شمار می‌رود.

زاهدی با اشاره به نقض قوانین و مقررات بین المللی از سوی آمریکا، اظهار داشت: دنیا امروز یک آقا و سرور ندارد و همه کشور‌ها باید بتوانند از ظرفیت‌های یکدیگر بهره‌مند شوند.

وی اظهار داشت: استان قزوین با برخورداری از ظرفیت‌های غنی در زمینه‌های صنعت، فرهنگ و هنر، دانشگاه و گردشگری در زمینه توسعه روابط با کشور‌های اروپایی آمادگی لازم را دارد.

استاندار گفت: از تلاش‌ها و پیگیری‌های دولت فرانسه در زمینه حفظ برجام باید قدردانی کرد، اما باید توجه داشت که کشور‌های اروپایی نیز باید به تعهدات خود در این معاهده عمل کنند.

زاهدی در ادامه به معرفی توانمندی‌های این استان در زمینه‌های مختلف پرداخت و گفت: قزوین از استان‌های پیشگام ایران در حوزه صنعت به شمار می‌رود و نخستین شهر صنعتی کشور به نام البرز در این استان واقع شده است.

او، موقعیت قزوین را از لحاظ جغرافیایی استراتژیک دانست و گفت: قزوین با برخورداری از یک دشت حاصلخیز در زمینه تولید محصولات کشاورزی نیز جزو استان‌های مطرح ایران است به طوری که این استان با برخورداری کم‌تر از یک درصد وسعت کشور نزدیک به پنج درصد محصولات کشاورزی ایران را تولید می‌کند و در زمینه انرژی نیز در حوزه سرمایه گذاری انرژی‌های نو (بادی و خورشیدی) از استان‌های مطرح و پایلوت کشور به شمار می‌رود.

استاندار همچنین با اشاره به فعالیت ۶۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی در قزوین، گفت: دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در قزوین فعالیت می‌کند و دانشجویان خارجی زیادی سالانه در آن به تحصیل می‌پردازند و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی قزوین از دانشگاه‌های پایلوت ایران در زمینه ساخت و طراحی انواع ربات هاست.

فیلیپ تیه بو در این دیدار گفت: مطلع هستیم که به دلایل مختلف شرایط سنگینی دراقتصاد ایران دارید و این اوضاع بر حضور شرکت های فرانسوی تاثیر گذاشته و خوشحالیم که دو شرکت فرانسوی در قزوین همچنان فعال است.‌

وی از حمایت های استاندار قزوین و نمایندگان برای ادامه توسعه شرکت های فرانسوی در شرایط سخت اقتصادی تشکر کرد و افزود: بخش غذایی و صنعتی برای ما مهم است و ما اعتقاد داریم این کارها باید ادامه یابد.

فیلیپ تیه بو تصریح کرد: جایگاه استان قزوین در صنعت و کشاورزی خوب است و زیرساخت های خوبی دارید که برای همکاری مناسب است البته من قزوین را ندیدم اما شنیدم تاریخی است و جذابیت توریستی و توسعه صنعتی خوبی دارد.

سفیر فرانسه در ایران گفت: مطمئن باشید سفارت فرانسه برای تحکیم روابط و ادامه فعالیت ها تلاش می کند.

وی گفت: در سه سفر رئیس جمهور ایران به فرانسه برای توسعه روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی توافق شده و برای ارتباط بیشتر دانشگاه ها پیگیر موارد اعلام شده هستیم.

سفیر فرانسه در ایران یادآور شد: زمینه های مختلفی در حوزه محیط زیست و استارتاپ ها برای همکاری بین ایران و فرانسه وجود دارد که باید بررسی شود و تلاش می کنیم

برنامه های جدید همکاری بین ایران و فرانسه را محقق کنیم.

وی افزود: افزایش قیمت برخی محصولات در ایران کمی فعالیت های اقتصادی را تحت تاثیر قرار می دهد و ما از حمایت استانداری ممنون هستیم و درخواست داریم برخی مشکلات ایجاد شده برای کارخانه های ما را حل کنند.

فیلیپ تیه بو گفت: نشست های مهمی در آینده داریم که حتما ظرفیت های ایران و استان قزوین را مورد بررسی قرار می دهیم و اطلاعات را به علاقمندان منتقل می کنیم تا روابط تقویت شود.

وی افزود: پیوند بخش خصوصی و دولتی مهم است که باید تقویت شود و ما توسعه پایدار کشورها را به عنوان یک هدف اساسی دنبال می کنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin