مارکوس لایتنر سفیر سوئیس در تهران با حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ذوالنوری در ابتدای این دیدار با اشاره به سابقه خوب مناسبات دو کشور گفت: توسعه و گسترش مناسبات جمهوری اسلامی ایران و سوئیس در عرصه‌های مختلف، تامین‌کننده منافع ملی دو کشور است.

وی همچنین افزود: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از تقویت و تحکیم هرچه بیشتر مناسبات دوستانه فیمابین به‎‌ویژه میان مجالس دو کشور حمایت می‌کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، با انتقاد از زورگویی و یکجانبه‌گرایی آمریکا در جهان، گفت: تخطی آمریکا از قواعد بین‌المللی و معاهدات مختلف ازجمله برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی در دوران کرونا علیه سایر کشورها، هر روز بیشتر از قبل، دورویی و غیرقابل اعتماد بودن آمریکا در عرصه جهانی را اثبات می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به همکاری‌های خوب دو کشور در امور بشردوستانه در منطقه، افزود: همکاری‌های ایران و سوئیس، نتایج مثبتی برای مردم منطقه به همراه داشته و در کاهش درگیری‌ها و کمک به آوارگان و جنگ‌زدگان در کشورهای مختلف، مؤثر بوده است.

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی در پایان این دیدار تصریح کرد: افزایش ارتباطات میان کمیسیون‌های تخصصی و گروه‌های دوستی پارلمانی در مجالس دو کشور از اهمیت فراوانی برخوردار است.

مارکوس لایتنر سفیر سوئیس در تهران نیز در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای مهم و مؤثر در منطقه است.

وی همچنین افزود: گسترش ارتباط میان مجالس دو کشور، نقش مهمی در شناخت ظرفیت‌ها و توسعه همکاری‌ها در زمینه­های مختلف و مورد علاقه دو کشور دارد.

سفیر سوئیس در تهران در ادامه این دیدار گفت: کشور سوئیس همواره با پیروی از سیاست بی‌طرفی در سیاست خارجی خود، سعی کرده به گسترش صلح و دوستی در میان کشورها کمک کند و از اینرو برای حفظ برجام، اقدام به راه‌اندازی خط مالی تجاری و بشر دوستانه کرده است.

لایتنر در پایان این دیدار خواستار افزایش مناسبات ایران و سوئیس بویژه در امور بشردوستانه، شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin