بابا کاربا، سفیر سنگال در ایران با غلامحسین شافعی نایب رئیس اتاق ایران و رئیس اتاق مشهد دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، غلامحسین شافعی، نائب رئیس اتاق ایران و رئیس اتاق مشهد، در دیدار با بابا کاربا، سفیر سنگال در ایران خاطرنشان کرد: نگاه مردم به کشورهای آفریقایی و کشور سنگال نگاهی عاطفی و احساسی است ولی متأسفانه از این نگاه مثبتی که وجود داشته به درستی استفاده نکرده ایم.

وی افزود: در طول سالهای گذشته تغییرات مثبتی در اقتصاد این کشور ایجاد شده که بیشتر در بخش انرژی، نیرو و خودرو بوده است.

این فعال اقتصادی، سرعت این مراودات در سالهای گذشته را متغیر ارزیابی کرد و ادامه داد: امیدوارم که در این رابطه به ثبات برسیم. در طول چند سال گذشته موانعی بر سر راه توسعه روابط در کشور وجود داشته که قسمتی از آن مربوط به تحریم بوده امّا همانطور که می دانیم دولت دکتر روحانی سیاست تعامل سازنده با اقتصاد جهانی را آغاز کرده است.

شافعی افزود: با اجرای توافق هسته ای فصل جدیدی در روابط ایران با جامعه جهانی ایجاد شده و ما امیدواریم کشورهایی مانند سنگال از فرصت ایجاد شده برای توسعه روابط استفاده کنند. رئیس اتاق مشهد در ادامه به توانمندیهای اقتصادی خراسان رضوی اشاره کرد.

وی اعلام آمادگی کرد فصل جــدیدی از همکاری های دو کشور در قالب پـــذیرش هیأت های اقتصادی و اعزام هیأت بین خراسان رضوی و کشور سنگال انجام پذیرد.

در ادامه بابا کاربا، سفیر سنگال در ایران خاطرنشان کرد: روابط ایران و سنگال بین سالهای 2011 تا 2013 میلادی قطع شد، قبل از آن روابط ایران و سنگال گسترده و چندجانبه و در همه زمینه‌ها بود. ایران سیستم فشار برق قوی در سنگال راه‌اندازی کرده است، همچنین درزمینه تولید اتومبیل، آمایش سرزمینی، کشاورزی و غیره اقدامات زیادی صورت داده، کارخانه تولید اتومبیل با همکاری ایران‌خودرو ایجاد شده که فعالیت خوبی دارد و ایرانی‌ها در نمایشگاه‌های مختلف در داکار حضور داشتند و امروز هم امکانات و زمینه‌های زیادی برای همکاری وجود دارد که امیدواریم شاهد گسترش هرچه بیشتر همکاری ها و توسعه روابط در آینده باشیم.

وی با اشاره به کمیسیون مشترک ایران و سنگال که قرار است در داکار برگزار شود، این کمیسیون را فرصت مناسبی برای توسعه مناسبات در زمینه‌های مختلف برشمرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin