رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با سفیر روسیه در ایران بر ضرورت همکاری‌های همه جانبه و به ویژه توسعه مناسبات اقتصادی تأکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با سفیر روسیه ضمن قدردانی از موضع اصولی روسیه نسبت به ایران در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی اتمی گفت: اروپایی ها با پیگیری خواسته های آمریکا در پیشبرد قطعنامه روز جمعه نشان دادند که در کینه ورزی به ایران دست کمی از آمریکا ندارند و ادعاهای مطرح شده در قطعنامه آژانس، غیرقانونی بوده و روسیه نیز در این مورد موضع قاطعی داشت.

دکتر قالیباف در ادامه با اشاره به اهمیت تمرکز بر وضعیت سوریه از رایزنی‌های مشترک ایران و روسیه ابراز خرسندی کرد و افزود: حل موضوع سوریه صرفا راه حل سیاسی دارد و برگزاری نشست سه‌جانبه مجازی و یا حضوری سران ایران، روسیه و ترکیه به تحقق آن کمک موثری خواهد کرد.

رییس قوه مقننه همچنین بر ضرورت برگزاری نشست‌های بعدی کمیسیون عالی مشترک همکاری های دوما و مجلس شورای اسلامی و پیگیری مباحث اقتصادی از طریق کمیته های متعدد آن تأکید کرد.

در ادامه این دیدار، لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: این افتخار بزرگی است که به عنوان اولین مهمان خارجی خدمت جنابعالی رسیدم و امیدوارم همچون گذشته در آینده نیز روابط دوجانبه بین کشور دوست ایران و روسیه بیش از پیش ارتقاء یابد که این به نفع هر دو کشور است و پارلمان‌های ایران و روسیه نقش مهمی در این زمینه دارند.

وی یادآور شد: روسیه همکاری دوجانبه میان دوما و مجلس شورای اسلامی را مهم دانسته و امیدوار به تداوم این همکاری هاست.

سفیر روسیه در ایران با بیان اینکه ادعاهای ضد ایرانی مطرح شده در آژانس بین‌المللی اتمی و شورای حکام خلاف قانون بوده است، تأکید کرد: حمایت از ایران توسط روسیه و کشور دوست چین در این حوزه ادامه خواهد داشت.

در ابتدای این دیدار، سفیر روسیه پیام تبریک روسای مجالس دوما و سنای این کشور را به دکتر قالیباف تقدیم کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin