به گزارش آوا دیپلماتیک، بنیاد حسین اف در این دیدار با ضمن تبریک انتصاب به نمایندگی ولی فقیه در استان، خاطرنشان کرد: نماینده آقا بودن در آذربایجان مسئولیت سنگینی است که نشان از شایستگی حضرتعالی برای حضور در این جایگاه است.

وی به توسعه روابط ایران و آذربایجان در سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: در 4 سال گذشته روسای جمهور دو کشور 8 بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند و این موضوع در طول روابط دو کشور کم سابقه است.

سفیر جمهوری آذربایجان در ایران با اشاره به اینکه در سال گذشته روابط تجار‌ی غیر‌نفتی دو کشور 75 درصد افزایش یافته است گفت: به صورت چندجانبه در بازارهای ثالث هم همکاری داریم که ایرانی‌ها تولیدات خود را با همکاری تجار آذربایجان به فروش می‌رسانند.

وی به اتمام پروژه مهم اتصال راه آهن آذربایجان و ایران در مرز آستارا اشاره کرد و ابراز داشت: هر کالایی از راه آهن آستارا به شمالی‌ترین بندر اروپا ارسال می‌شودکه این راه 60 درصد نزدیک‌تر و 40 درصد ارزان‌تر تمام می‌شود.

بنیاد حسین اف با بیان اینکه روابط دانشگاهی و فرهنگی نیز بین ایران و آذربایجان وجود دارد خاطر نشان کرد: در تداوم روابط اقتصادی، در 6 ماه آینده کارخانه خودروسازی و داروسازی ایرانی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی سفر سالانه یک میلیون نفر آذربایجانی به ایران را یادآور شد و گفت: 90 درصد آنها به عنوان توریست سلامت برای درمان به این استان و سایر استان‌های ایران سفر می‌کنند چراکه ثروت ایران فقط ثروت طبیعی نیست بلکه دکتر و مهندسان خوبی دارد.

سفیر جمهوری آذربایجان در ایران به برقراری پرواز آتای باکو ـ تهران و باکو ـ تبریز اشاره کرد و گفت: پرواز باکو ـ مشهد هم به‌تازگی برقرار شده ‌که بسیاری از مردم آذربایجان برای زیارت با این پرواز به مشهد سفر کرده‌اند.

وی با بیان اینکه هفته آینده هفته فرهنگی آذربایجان در تهران و اصفهان برگزار می‌شود به مشترکات فرهنگی دو کشور اشاره کرد و گفت: در سال‌های آخر قبل از فروپاشی شوروی سابق 17 مسجد در آذربایجان داشتیم که امروز 2300 مسجد دارد، ضمن اینکه آذربایجان در بین ممالک اسلامی از جمله دولت‌هایی است که بودجه دولتی برای ساخت مساجد اختصاص یافته است.

حسین اف خاطر نشان کرد: در قره‌باغ روستایی را آزاد کردیم که به دستور رئیس جمهوری آذربایجان به سرعت مسجد عظیمی را در همین روستا بنا کردیم.

وی به حمایت‌های مادی و معنوی ایران در دوران دشواری‌های آذربایجان اشاره کرد و گفت: آذربایجان دوست و دشمن خود را به خوبی می‌شناسد، وجود روابط خوب بین دو کشور به نفع ما و به ضرر دشمنان است.

سفیر آذربایجان با یادآوری سفر آیت الله نوری همدانی به جمهوری آذربایجان ابراز داشت: از حضرت‌عالی دعوت می‌کنیم تا با سفر به آذربایجان و نخجوان از مساجد آذربایجان که اخیراً با معماری شرقی و اسلامی ساخته است بازدید نمایید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin