علی لاریجانی رئیس مجلس در دیدار سفیر اردن در تهران بر علاقمندی ایران به توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با اردن تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای دیدار با عبدالله سلیمان عبدالله ابورمان سفیر جدید اردن در تهران ضمن اشاره به علاقمندی ایران به توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با اردن گفت: با توجه به علایق و پیوندهای دینی و تاریخی میان دو ملت زمینه‌های تقویت روابط در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دو کشور فراهم است.

وی در همین زمینه اهمیت تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را یادآور شد و افزود: تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی در تقویت روابط و شناسایی ظرفیت های دو کشور سهم به سزایی خواهد داشت.

لاریجانی در ادامه این دیدار با اشاره به اوضاع منطقه گفت: بحران‌های پیش آمده در منطقه به ویژه بحران عراق و سوریه عملا موجب فرسایش انرژی مسلمانان شده و تنها در راستای منافع رژیم صهیونیستی و حامیان آن است.

وی همکاری جمعی کشورهای منطقه را برای یافتن راه‌های برون‌رفت از اوضاع پیچیده منطقه را ضروری خواند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان برخورد تاکتیکی با مسئله تروریسم را یک اشتباه استراتژیک خواند و گفت: برخی از کشورهای منطقه با این پندار نادرست که می‌توانند از گروه‌های تروریست بهره‌برداری تاکتیکی کنند٬ به آنها آموزش نظامی داده و سلاح و مهمات در اختیار آنها قرار می‌دهند؛ در حالیکه گروه‌های تروریستی قابل کنترل نبوده و مشکلات امنیتی زیادی برای تمام کشورهای منطقه ایجاد خواهند کرد.

عبدالله سلیمان عبدالله ابورمان، سفیر اردن در تهران نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از شروع مأموریتش در ایران گفت: با توجه به علاقمندی دولت اردن به تقویت روابط دوستانه خود با جمهوری اسلامی ایران، فعالیت سفرای دو کشور و گفت‌وگوی با مقام‌های عالی دو طرف به تسریع ارتقای سطح مراوده‌های دو کشور کمک خواهد کرد.

سفیر اردن در تهران در ادامه با اشاره به خطر گروه های تکفیری برای امنیت منطقه و با بیان اینکه بحران های کنونی در منطقه به سود رژیم صهیونیستی می باشد گفت: گروه های تکفیری خطر مشترکی برای همه کشورهای منطقه هستند لذا همه باید علیرغم تفاوت دیدگاه های سیاسی با تقویت نقاط اشتراکشان در مبارزه با آنها همکاری نمایند.

عبدالله ابورمان هم چنین گفت: موضع اردن در خصوص بحران‌های منطقه به ویژه بحران سوریه از ابتدا حل سیاسی این مسئله بوده و در راستای مبارزه با گروه‌های تکفیری از هرگونه همکاری با سایر کشورها استقبال می‌کند.

سفیر اردن در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اینکه دولت اردن مخالف تقسیم تروریست‌ها به خوب و بد است٬ گفت: از نظر اردن ماهیت همه تروریست‌ها یکسان است٬ لذا همیشه پیشاپیش کشورهایی بوده که قصد مبارزه با این گروه‌ها را دارند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin