سفیر ترکیه در ایران طی دیدار با استاندار خراسان رضوی روابط ایران و ترکیه را دیرینه و مستحکم و بر مبنای احترام متقابل دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رضا هاکان تکین در دیدار با استاندار خراسان رضوی در مشهد گفت:ترکیه جمهوری اسلامی را شریک تجاری خود می داند و همواره در شرایط تحریم علی رغم محدودیت های بین المللی در کنار ایران بوده است.

وی با بیان اینکه برای بهبود و استحکام روابط ترکیه با ایران از هیچ کشوری اجازه نخواسته ایم خاطرنشان کرد: حجم روابط بین دو کشور سال گذشته 14 میلیارد دلار بود که این رقم امسال با هدف گذاری از سوی روسای جمهور دو کشور باید به 30 میلیارد دلار ارتقا یابد و در این میان خراسان رضوی نیز باید سهم و نقش خود را ایفا کند.

سفیر جمهوری ترکیه در ایران، خراسان رضوی را استانی با ظرفیت های قابل توجه ارزیابی و تصریح کرد: ترکیه بنا دارد با راه اندازی سرکنسولگری در مشهد، کم توجهی خود به این منطقه را جبران کند.

استاندار خراسان رضوی نیز در این دیدار با اشاره به اهتمام روسای جمهور دو کشور برای گسترش و تحکیم روابط گفت: باید به عنوان کارگزاران دو کشور از این فرصت نهایت استفاده را داشته باشیم.

علیرضا رشیدیان، نقش دیپلمات ها و نمایندگی های سیاسی در توسعه روابط را بسیار مهم ارزیابی و ابراز امیدواری کرد: با افتتاح رسمی سرکنسولگری ترکیه در مشهد، شاهد ارتقای مناسبات خراسان رضوی و ترکیه باشیم.

وی با اشاره به مشترکات تاریخی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دو کشور تصریح کرد: روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه همواره بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک استوار بوده است.

وی با بیان اینکه ظرفیت های صنعتی، معدنی، گردشگری و خدماتی در خراسان رضوی منحصر به فرد است، گفت: این مزیت ها زمینه استاندار خراسان رضوی مناسبی برای سرمایه گذاری های مشترک فراهم کرده و این استان از توسعه مناسبات با کشور ترکیه استقبال می کند.

وی خواستار افزایش مبادله هیات های تجاری بخش خصوصی بین خراسان رضوی و ترکیه، برگزاری نمایشگاه های تخصصی و تقویت ارتباط اتاق بازرگانی استان خراسان رضوی با اتاق ترکیه شد.

رشیدیان از آمادگی برای معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری این استان به تجار ترکیه و حضور سرمایه گذاران خراسان رضوی در آن کشور برای اجرای پروژه ها و طرح های مختلف خبر داد.

وی با اشاره به ظرفیت های ترانزیتی استان و قرار گرفتن در آن در شاهراه کریدورهای بین المللی، گفت: وجود دو منطقه ویژه اقتصادی سرخس و دوغارون زمینه را برای تولید مشترک محصولات صادرات محور برای کشورهای آسیای میانه و خلیج فارس فراهم آورده است.

وی افزود: با توجه به تردد کامیون های ترانزیت عبوری از مرز ترکمنستان و حجم سنگین ترافیک در مرز با این کشور که بخشی از آن ها مربوط به ترکیه می باشد،موضوع تسهیل این فرآیند، به عنوان محوری مشترک از سوی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه باید دنبال شود.

رشیدیان از وجود بارگاه منور رضوی در مشهد به عنوان عظیم ترین ظرفیت فرهنگی کشور یاد کرد و گفت: به وجود مرقد مطهر رضوی، خراسان رضوی سالانه میزبان 25 میلیون زائر داخلی و دو میلیون زائر خارجی است.

رشیدیان با اشاره به اتفاقات اخیر در ترکیه و تنش حاصل بین سوریه و روسیه با این کشور گفت: به طور قطع منافع ملت ها در حسن همجواری و احترام متقابل است.

افزایش پروازها بین مشهد مقدس و کشور ترکیه، همکاری در زمینه های گردشگری و تردد زائران، تبادل هیات های علمی و دانشجویان بین دوکشور از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin