آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی گفت: دشمنان نمی‌پسندند که ما مستقل باشیم بلکه می‌خواهند همه وابسته به آن‌ها باشند و این یک روحیه قلدری است که در زورمندان است و تابع هیچ قانونی نیستند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار سفیر ترکیه در ایران اظهار داشت: ما با ترکیه جنبه‌های مشترک زیادی داریم از جمله اینکه هر دو پیرو اسلام هستیم، هر دو فرهنگ مشترک داریم، هر دو همسایه‌ایم، هر دو روابط اقتصادی مهمی داریم و از همه این‌ها گذشته دشمن مشترک داریم، یعنی آمریکا به همان اندازه که با ما دشمن است با شما هم دشمن است.

وی در ادامه گفت: این جهات مشترک سبب می‌شود دست‌به‌دست هم و در برابر زورگویی‌های دشمن بایستیم، ما دو کشور نیرومند در منطقه هستیم که در صورت اتحاد با یکدیگر می‌توانیم منطقه را از شر این دشمنان محفوظ داریم.

استاد سطوح عالی حوزه با ذکر این نکته که دشمنان به قراردادهایشان پایبند نیستند، تصریح کرد: واقع مسئله این است که دشمنان ما نمی‌پسندند که ما مستقل باشیم بلکه می‌خواهند همه وابسته به آن‌ها باشند و این در واقع یک روحیه قلدری است که در زورمندان است و تابع هیچ قانونی هم نیستند؛ نه قوانین بین‌الملل و نه قوانین انسانی بلکه آنچه منافعشان اقتضا کند، انجام می‌دهند. دیدیم که همه قوانین را زیر پا گذاشتند درحالیکه وقتی کسی قرارداد می‌بندد یک‌طرفه خارج شدن معنا ندارد.

وی در ادامه افزود: امیرمؤمنان علی (ع) به مالک اشتر می‌فرماید که قراردادهایت را محترم بشمار حتی در زمان جاهلیت، عرب جاهلی هم به قراردادهایش پایبند بود و یک‌طرفه قرارداد را به هم نمی‌زد اما این‌ها حتی از عرب جاهلی هم بدترند که یک‌طرفه قرارداد را به هم می‌زنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه اظهار داشت: ما دیدیم این‌ها با لیبی چه‌کار کردند و درباره قرارداد انرژی اتمی گفتند شما تخریب کنید و ما هم برای شما چنین و چنان می‌کنیم، آن‌ها کارشان را کردند، این‌ها گفتند چیزهایی که گفتیم انجام نمی‌دهیم.

وی تصریح کرد: دشمنان این سوابق سوء را دارند و واقعاً نمی‌شود به آن‌ها اعتماد کرد، بنابراین باید قوی شد و قوی شدن این است که متحد باشیم و هر چه اتحاد کشورهای منطقه بیشتر شود قوی‌تر می‌شوند و آن‌ها هم الان به وحشت افتادند که ایران و ترکیه در منطقه قوی شده‌اند.

استاد حوزه علمیه قم در پایان گفت: بیایید دست‌به‌دست هم دهیم و آینده این دو کشور را در اختیار بگیریم و اجازه ندهیم آن‌ها خواسته‌های نامشروعشان را به ما دیکته کنند که در این صورت به‌یقین پیروز خواهیم شد.

قبل از سخنان آیت‌الله مکارم شیرازی سفیر جدید ترکیه که استاد کرسی زبان فارسی در دانشگاه ترکیه است، شرحی درباره پیشرفت‌های ترکیه و کودتای نافرجام ارائه و بر اتحاد دو کشور تأکید کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin