دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در دیدار با سفیر تاجیکستان در ایران بر ضرورت تشکیل اتحادیه اسلامی تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نعمت‌الله امام‌زاده سفیر تاجیکستان در ابتدای دیدار با آیت الله اراکی ضمن تأکید بر اینکه ایران محور مقابله با تروریسم در منطقه است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره برای مقابله با تروریسم پیش قدم و پیشگام بوده است.

 وی در ادامه خواستار همکاری بیشتر با ایران و به ویژه مجمع جهانی تقریب در زمینه آموزش دینی دانشجویان تاجیکستانی شد.

سفیر تاجیکستان همچنین در این دیدار از آیت الله اراکی برای حضور در کنفرانس مبارزه با افراط گرایی که چند هفته آینده در تاجیکستان برگزار می شود، دعوت به عمل آورد.

 آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این دیدار اظهار داشت: اگر کشورهای اسلامی متحد شوند یک قدرت بزرگ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در جهان شکل می گیرد، که هم به نفع مردم منطقه و هم به نفع مردم جهان است.

وی افزود: اگر اتحاد اسلامی متشکل از کشورهای اسلامی تشیکل شود و این کشورها درعرصه های اقتصادی و سیاسی موضع گیری واحدی داشته باشند هم می توانند به ملتهای منطقه خدمت کنند و هم به سایر ملتها.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب همچنین با تأکید بر شکل گیری کنفرانس دائمی صلح اسلامی، اظهار داشت: کشورهای اسلامی باید یک کنفرانس دائمی صلح تشکیل دهند تا این کنفرانس برای برقرای صلح، ایجاد وحدت و فرونشاندن تنشها در میان کشورهای اسلامی تلاش کند.

آیت الله اراکی در ادامه ابراز امیدواری کرد همکاری میان مجمع جهانی تقریب و تاجیکستان توسعه پیدا کند، اظهار داشت: دانشگاه مذاهب اسلامی وابسته به مجمع جهانی تقریب که علوم اسلامی را بر طبق مذاهب مختلف اسلامی ارائه می کند و اغلب دانشجویان آن نیز از کشور های منطقه می باشند این آمادگی را دارد که پذیرش دانشجو از تاجیکستان را افزایش دهد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin