سفیر بوسنی گفت: از لحاظ جغرافیایی کشور بوسنی ظرفیت خوبی جهت جذب تولیدات ایران داشته و می تواند ارتباط ایران با اروپا را میسر کند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سمیر ولاجیچ سفیر بوسنی در دیدار با هدایت اله جمالی پور استاندار قزوین که در محل دفتر استاندار برگزار شد، بیان کرد: ما هرگز نقش ایران در دوران سخت جنگ را فراموش نمی‌کنیم و مردم بوسنی نیز تلاش ها و همت مردم شریف ایران را هرگز فراموش نمی کنند.

وی گفت: ارتباط ما با ایران ارتباطی بسیار مناسب است اما در آینده ای نزدیک این ارتباط در زمینه اقتصادی بهتر می شود و تلاش می کنیم که در زمینه های صنعتی پیشرفت کرده و ارتباطات ما با ایران بیشتر شود.

سفیر بوسنی اظهار کرد: از لحاظ جغرافیایی کشور بوسنی ظرفیت خوبی در جهت جذب تولیدات ایران داشته و ارتباط ایران با اروپا را می تواند میسر کند.

ولاجیچ گفت: امیدواریم در آینده ارتباط دو کشور قوی‌تر شود و در تلاش برای اجرای برنامه هایی هستیم که در ایران طراحی شده و مقرر شده که از سوی کشور بوسنی اجرایی شود.

هدایت اله جمالی پور استاندار قزوین در دیدار با سمیر ولاجیچ سفیر بوسنی با اشاره به سابقه ارتباط دو کشور ایران و بوسنی بیان کرد: روابط عاطفی نشات گرفته از ریشه‌های فرهنگی بین دو کشور وجود دارد.

وی گفت: ظرفیت‌های زیادی در کشور وجود دارد که می‌تواند پیوند دهنده دو کشور باشد. کشور ما در شرایط سخت در کنار کشور بوسنی بود و همیشه در سخت ترین شرایط در کنار سایر کشورهای دوست منطقه بوده و همیشه سعی کردیم به این کشورها کمک کنیم.

استاندار قزوین اظهار کرد: امروز نیاز است کشور بوسنی با توجه به شرایط موجود در عرصه معادلات جهانی و اقتصادی نقش خود را بیشتر ایفا کند و شما به عنوان سفیر در ایران می‌توانید در صحنه همکاری‌های دو کشور بسیار موثر باشید.

جمالی پور عنوان کرد: منافع ما در گرو همکاری اقتصادی، فرهنگی و سیاسی است و امیدواریم این مسایل در ایران و بوسنی تقویت شود.

وی افزود: سیاست نظام تعامل با کشور بوسنی است و مقام معظم رهبر در رهنمون های خود همکاری با بوسنی را یک اصل مهم دانسته و این یک ظرفیت برای کشور شماست که عالی ترین مقام یک کشور این تعامل را یک اصل دانسته است.

استاندار قزوین تصریح کرد: در قزوین صنعتگران می توانند به توسعه اقتصادی بوسنی کمک کرده و انتظارمان این است امروز در معادلات مالی که دشمنان در پی آسیب به مملکت هستند کشور بوسنی می تواند به ما کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: یک روز در بدترین شرایط کشور ایران در کنار کشور بوسنی بود و امروز بوسنی باید در کنار ما باشد.

جمالی پور اضافه کرد: امروز کشورها عربی منطقه که در مبارزه با اسراییل برای آزادی فلسطین بودند با اسراییل سازش کرده اند اما ما برای صیانت از مسلمانان در فلسطین هزینه های هنگفتی می دهیم که این نشان دهنده تعهد ما برای کمک به انسان هاست.

استاندار قزوین ادامه داد: از سرمایه‌گذاران بوسنی دعوت می‌کنیم که در بخش‌های صنعتی،کشاورزی و توریسم حضور یابند. بازار مناسب، ظرفیت های بالا در حوزه صنعتی، منطقه خوش آب و هوا می تواند در به ثمر رساندن تلاش سرمایه گذاران اثرگذار باشند و ما آمادگی همکاری با تجار بوسنی را داریم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin