سفیر بنگلادش در ایران در اتاق بازرگانی اصفهان خواستار تقویت روابط تجاری و فرهنگی متقابل با اصفهان شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ا.ف.م اعظم سارکار طی دیدار با مسعود گلشیرازی رییس اتاق بازرگانی اصفهان، روابط ایران و بنگلادش را از سابقه طولانی برخوردار دانست و گفت: باتوجه به توانمندی وظرفیت های موجود دو طرف زمینه گسترش سرمایه‌گذاری و تجارت متقابل فراهم است.

وی همچنین، یک سوم از جمعیت 160 میلیون نفری بنگلادش را از تمکن مالی بالایی و از قدرت خریدی در سطح مردم اروپا برخوردار دانست و افزود: تبادلات تجاری و سرمایه گذاری میان بنگلادش و ایران قابل توجه و مهم ترین بخش های این روند، توسعه تجاری در زمینه های ساختمان، زیرساخت های بزرگ شهری، سدسازی، بنادر، فرودگاه و واحدهای صنعتی است.

ا.ف.م اعظم سارکار، ایرانی ها را در زمینه نانوتکنولوژی و فناوری اطلاعات در منطقه زبانزد معرفی کرد و گفت: امیدواریم شرایطی فراهم شود تا همکاری‌های بین دو کشور به منظور انتقال تکنولوژی‌های نوین بیش از گذشته توسعه یابد.

 سفیر بنگلادش، همچنین افزایش تبادلات تجاری در زمینه لباس، غذاهای دریایی به ویژه نوع خاصی از میگو، استفاده از ظرفیت های موجود در بنگلادش در زمینه داروسازی و انتقال تکنولوژی و دانش به ایران، گردشگری، کشتی سازی و کشاورزی را از جمله فرصت های تبادلات تجاری و سرمایه گذاری میان طرفین عنوان کرد و خواستار همکاری سرمایه گذاران ایرانی در راستای تولید انرژی‌های پاک با بنگلادش شد.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان هم در این دیدار با تاکید بر لزوم تقویت روابط تجاری و فرهنگی دو کشور گفت: قرابت مذهبی و فرهنگی مردم اصفهان و بنگلادش موجب ایجاد روابط میان طرفین و این روابط در بین دو ملت نهادینه شده است.

مسعود گلشیرازی همچنین با تاکید بر امکان تعامل فعالان اقتصادی ایرانی با سرمایه‌گذاری‌ در حوزه انرژی در بنگلادش، صنعت گردشگری را فرصت مغتنمی برای اقتصاد دو کشور دانست و افزود: از آنجا که اصفهان مقصد اصلی گردشگران به ایران است، افزایش گردشگر اسلامی جزو برنامه های توسعه‌ای اصفهان بوده، می‌توان از این فرصت برای تعاملات نزدیک با فعالان اقتصادی دو کشور استفاده کرد.

وی بنگلادش و سریلانکا را دو مقصد مهم در تجارت نوین در منطقه جنوب آسیا دانست و تاکید کرد تنظیم روابط تجاری با کشورهای دوست و همسایه، آینده اقتصادی ایران را متحول خواهد کرد و تمرکز ایران بر کشورهای دوست همچون بنگلادش در تحقق پیمان های تجاری فی مابین، نوید بخش آینده‌ای روشن است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin