رودریگو دی آزردو سانتوس سفیر برزیل در تهران با جبرییل نوکنده رییس کل موزه ملی ایران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این ملاقات که در محل موزه ملی ایران برگزار شد، دو طرف بر لزوم حفظ و گسترش همکاری در زمینه‌های فرهنگی و نیز تعامل و نقش‌آفرینی موزه‌ها در جهت ارتقاء این مهم تاکید کردند.

در ابتدای این دیدار رودریگو دی آزردو سانتوس با اشاره به روابط تاریخی و دوستانه ایران و برزیل گفت: مناسبات دو کشور از سابقه مثبت و طولانی برخوردار است و به واسطه گسترش روابط فرهنگی می‌توان در تعمیق آن کوشید.

وی با اشاره به موفقیت نمایشگاه ایران مهد تمدن در هلند و اسپانیا و همچنین سابقه برگزاری نمایشگاه موزه ملی ایران در برزیل، نقش موزه‌ها را در تقویت دوستی کشورها بسیار موثر دانسته و گفت: برگزاری نمایشگاه آثار تاریخی-فرهنگی بستر مناسبی برای ارتقای سطح روابط دو کشور بوده و از آن می‌توان در راستای منافع دو ملت بهره برد.

رودریگو د آزردو سانتوس در ادامه گفت: برگزاری نمایشگاه‌های موزه‌ای منجر به شناخت و دوستی پایدار ملت‌ها از یکدیگر و ایجاد تصویر جدیدی از دو طرف شده و باعث تضعیف تبلیغات منفی رسانه‌ها می‌شود.

سفیر برزیل در تهران افزود: توسعه روابط فرهنگی با ایران برای برزیل از اهمیت فراوانی برخوردار است و من در جهت گسترش ارتباطات و همکاری‌ها کوشش و تلاش ویژه‌ای خواهم داشت.

جبرئیل نوکنده هم ضمن تاکید بر اهمیت گسترش و تقویت تعاملات فرهنگی موزه‌های دو کشور، برگزاری نمایشگاه‌های متقابل از آثار تاریخی فرهنگی برزیل و ایران با سابقه فرهنگی و تمدنی درخشان را مهم دانسته و از پیشنهادات سفیر برزیل استقبال کرد.

رئیس کل موزه ملی ایران در این دیدار گفت: تحقق برگزاری نمایشگاه‌های متقابل در اولویت کاری موزه قرار داشته و موزه ملی ایران آمادگی خود را در جهت توسعه همکاری‌های همه جانبه میان موزه‌ای اعلام می‌کند.

وی افزود در پی محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا، گسترش فعالیت مجازی به عنوان کارکردی مضاعف در عملکرد موزه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است و برگزاری نمایشگاه‌ها و پروژه‌های مجازی مشترک را تا رفع این همه گیری پیشنهاد کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin