سفیر اسپانیا با سفر به شهر خرم آباد با حجت‌الاسلام سید احمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان دیدار و تبادل نظر کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، پدرو ویینا سفیر اسپانیا در ایران در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان ضمن اشاره به موضوع توافق هسته‌ای ایران با گروه 1+5 خاطرنشان کرد: بحران هسته‌ای ایران می‌توانست سال‌ها قبل حل شود، ولی با این حال از اینکه این موضوع به سرانجام رسید و به توافق منجر شد، بسیار خوشحال و به آینده‌ای خوب امیدوار هستم.

وی به برگزاری انتخابات مجلس در ایران اشاره کرد و افزود: ما نیز در اسپانیا یک انتخابات بسیار مهم در پایان سال برگزار می‌کنیم.

پدرو ویینا یادآور شد: اسپانیا همواره در طول 30 سال گذشته در حال مبارزه با تروریسم بوده است که در گاهی اوقات نیز احساس کردیم، تنها هستیم، ولی باید توجه داشت که مبارزه با تروریسم یک بحث بین‌المللی است و تمام کشورها باید در این زمینه کمک کنند.

وی خاطرنشان کرد: موضع کشور اسپانیا در مقابل تروریسم مشخص است و سیاست ما مبارزه بر علیه تروریسم بوده و فرقی نمی‌کند که تروریسم از سوی چه گروهی و کجا باشد.

سفیر اسپانیا در ایران اظهار داشت: در مبارزه با تروریسم هر کمکی که بتوانیم انجام می‌دهیم و در واقع سیاست ما در این زمینه با سیاست ایران هم‌خوانی دارد و در یک جهت است.

وی عنوان کرد: تمام تلاش خود را انجام می‌دهم تا روابط ایران و اسپانیا به بالاترین سطح خود برسد، چرا که هر چه قدر ارتباط ایران با اسپانیا و اروپا بیشتر شود به نفع کل دنیا است.

ویینا به حضور وزرای کشورهای اروپایی در ایران پس از توافق هسته‌ای اشاره کرد و گفت: حضور وزرای کشورهای اروپایی در ایران بسیار امیدوارکننده است و ما نیز از حضور وزرای اسپانیا در ایران بسیار خرسند هستیم و به‌زودی نیز با سه تن از وزرای ایران دیدار خواهیم داشت.

سفیر اسپانیا در ایران تاکید کرد: در آینده هر چه در توان داریم، می‌گذاریم تا روابط ایران با اسپانیا و اتحادیه اروپا بیشتر شود و در این زمینه هر کاری لازم باشد، انجام می‌دهیم.

در این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد میرعمادی خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اسپانیا موضع‌گیری مثبت و سازنده‌ای داشته است.

نماینده‌ی ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه ما فراموش نمی‌کنیم که اسپانیا زیر بار تحریم علیه ایران نرفت هرچند قانون اتحادیه اروپا را قبول کرد، تصریح کرد: حال که توافق هسته‌ای صورت گرفته است از کشورهایی که پیش از توافق روابط دوستانه‌ای با ایران داشته‌اند انتظار می‌رود روابط خود را با ما مستحکم‌‌تر کنند.

امام‌جمعه خرم‌آباد اضافه کرد: در طول این مدت اسپانیا نقش سازنده و مفیدی در اروپا داشته و سیاست معتدلی را در پیش گرفته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرعمادی با تأکید بر اینکه می‌توان همکاری‌های فراوانی در زمینه‌های گوناگون بین لرستان و بعضی از شهرهای اسپانیا برقرار کرد، ادامه داد: در این راستا لرستان و اسپانیا می‌توانند همکاری اقتصادی در زمینه‌ی کشاورزی و پتروشیمی داشته باشند.

وی یادآور شد: لرستان آب و هوای معتدلی دارد و محصولات کشاورزی خوبی در آن تولید می‌شود و این موضوع می‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های دوجانبه بین لرستان و اسپانیا باشد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد از گردشگری به عنوان یکی دیگر از زمینه‌های همکاری این استان با کشور اسپانیا نام برد و افزود: مردم اسپانیا اهل تفریح و خوش‌گذرانی هستند و لرستان نیز دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوانی است که می‌تواند برای اسپانیایی‌ها جذاب باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرعمادی یکی دیگر از زمینه‌های همکاری لرستان و اسپانیا را همکاری دانشگاهی و فرهنگی عنوان کرد و اظهار داشت: دانشگاه‌های لرستان سابقه‌ بسیار خوبی دارند و برخی از رشته‌ها در کشور برتر است.

وی با بیان اینکه آداب، رسوم و فرهنگ خاص لرستان برای مردم دنیا دلنشین است، خطاب به سفیر اسپانیا گفت: امیدوارم در این مدت کوتاهی که در لرستان حضور دارید از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان آگاهی یابید. آنچه ما توصیف کردیم به زبان بود و دیدن آن جذابیت بیشتری دارد.

امام‌جمعه خرم‌آباد در بخش دیگری از سخنان خود به ذهنیت خوب ایرانی‌ها از مردم اسپانیا اشاره کرد و بیان داشت: ایرانی‌ها علاقمند هستند که روابط دو جانبه بین ایران و اسپانیا برقرار شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرعمادی ادامه داد: آنچه مهم است روابط ملت‌ها با یکدیگر است؛ چرا که این نوع روابط تعیین کننده مسیر است و مسائل اقتصادی، سیاسی و… متأثر روابط ملت‌ها است.

وی به نصب مجسمه‌ی ابوعلی‌سینا در یکی از مراکز علمی اسپانیا اشاره و خاطرنشان کرد: ایرانی‌ها با شنیدن این خبر خیلی خوشحال شدند. قطعاً روابط ملت‌ها پایدار خواهد بود.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در ادامه‌ سخنان خود گفت: مردم ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با حفظ استقلال خود توانستند سرنوشت خودشان را به دست گیرند و در طول این ۳۷ سال قدرت‌های برتر مادی نتوانستند اراده مردم ایران را سست کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان با بیان اینکه این اراده مردم موجب شد که امروز قدرت‌های بزرگ دنیا پای میز مذاکره با ایران آیند، گفت: این مهم نشان‌دهنده‌ی این است که قدرت ملت‌ها تعیین‌کننده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرعمادی خطاب به سفیر اسپانیا گفت: سفر شما به لرستان را سفر ملت‌ها می‌نامیم. باید از لحظه‌ لحظه‌ این سفر استفاده کرد. امیدواریم این سفر موجب استحکام روابط لرستان و کشور اسپانیا در زمینه‌های مختلف باشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin