در دیدار سفیر آفریقای‌جنوبی در ایران با رئیس اتاق رشت و برخی از مسؤولان بخش‌خصوصی، راه‌های گسترش روابط دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.به گزارش آوا دیپلماتیک،”هادی تیز‌هوش‌تابان” رئیس اتاق رشت با ارائه گزارشی از ظرفیت‌های عمده این استان در بخش تجارت، گردشگری، صنعت و کشاورزی گفت: قرارگرفتن گیلان در مسیر کریدور شمال – جنوب موسوم به نوستراک، ظرفیتی فراهم ساخته تا روابط اقتصادی این استان با کشورهای مختلف جهان اهمیت بیشتری یابد.

وی افزود: وجود منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی، داشتن حدود 2 هزار و350 اثر تاریخی و فرهنگی، 2 هزار و 700واحد صنعتی و تولیدی هزار و 115 مرکز اقامتی و تفریحی، 56 دفترآژانس مسافرتی و ورود سالانه حدود 30 میلیون گردشگر داخلی و خارجی تنها بخشی از ظرفیت عظیم گیلان در بخش صنعت و اکوتوریسم است.

“ویلیام مکس وایتهد” سفیر آفریقای جنوبی در ایران نیز هدف از سفر خود به گیلان را آشنایی با ظرفیت‌های طبیعی، تولیدی و گردشگری این استان عنوان کرد و گفت: کشت و پرورش انواع محصولات کشاورزی در گیلان به‌ویژه چای و زیتون می‌تواند زمینه مراودات تجاری این استان با آفریقای‌جنوبی را فراهم سازد.

وی افزود: تبادل گردشگر بین آفریقای‌جنوبی و گیلان می‌تواند مردم دو منطقه را نسبت به ظرفیت‌های یکدیگر آگاه ساخته و زیربنای گسترش داد و ستد در عرصه‌های مختلف را فراهم کند.

سفیر آفریقای جنوبی در ایران، با اشاره به ظرفیت كشاورزی و تجاری آفریقای‌جنوی، این كشور را دارایی زمینه‌ای مناسب برای كار با ایران توصیف كرد.

مکس وایتهد تصریح كرد: می‌توان در قالب یک تیم همکاری با اتاق ایران در آفریقا تبادل تجاری برقرار کرد و تولید گوشت قرمز یکی از محصولات خاص آفریقای‌جنوبی است كه تقاضا برای آن در ایران وجود دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin