زهرا احمدی‌پور و سفیر اسپانیا در دیداری، ضمن اعلام آمادگی برای توسعه همکاری های گردشگری دو کشور، بر راه اندازی پرواز مستقیم تهران – بارسلونا تاکید کردند.

به ‌گزارش آوا دیپلماتیک، زهرا احمدی‌پور رییس سازمان میراث فرهنگی در این دیدار با بیان اینکه کشور اسپانیا مدل موفقی در حوزه گردشگری است و تجربیات خوبی در این زمینه دارد گفت: باید بتوانیم از این تجربیات استفاده کنیم تا ظرفیت‌های گردشگری ایران را به فرصت‌هایی برای کسب درآمد تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: ملاقات‌های بسیاری بین مسئولان ایران و اسپانیا انجام شده که نشان می‌دهد دو کشور علاقه دارند روابطشان را در سطوح عالی حفظ کنند.

احمدی‌پور با بیان اینکه موضع‌گیری اسپانیا پس از برجام و تبریک‌گویی مقامات این کشور به جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که اسپانیا مسائل ایران را با حساسیت دنبال می‌کند، تأکید کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران معتقد است که توسعه گردشگری می‌تواند به تقویت روابط کشورها کمک کند. اسپانیا تجربه موفقی در حوزه گردشگری دارد و سازمان میراث ‌فرهنگی آمادگی دارد از این تجربیات در بخش‌های مختلف گسترش گردشگری و توسعه زیرساخت‌ها کمک بگیرد.

معاون رئیس ‌جمهوری افزود: راه‌اندازی صندوق احیا برای احیا و تبدیل خانه‌های تاریخی به اقامتگاه‌های سنتی یکی از موضوعاتی است که می‌تواند اقدامات مشترک ایران و اسپانیا را در پی داشته باشد.

وی ادامه داد: ایجاد خط پرواز مستقیم بین ایران و اسپانیا از دیگر مواردی است که می‌تواند به توازن تبادل گردشگر میان دو کشور بینجامد.

احمدی‌پور گفت: در بخش صنایع‌دستی نیز، با توجه به وجود صنایع‌دستی متنوع در ایران، می‌توانیم با ایجاد نمایشگاه‌هایی صنایع‌دستی دو کشور را به مردم اسپانیا و ایران معرفی کنیم.

وی ادامه داد: آمادگی داریم در زمینه امور فنی، آموزشی، مدیریتی، احیای بافت‌های تاریخی، توسعه زیرساخت‌های گردشگری و راه‌اندازی نمایشگاه‌های صنایع‌‌دستی اقدامات مشترکی را با اسپانیا داشته باشیم.

معاون رئیس ‌جمهوری افزود: مهمترین نکته در زمینه تقویت و توسعه همکاری‌های گردشگری بین دو کشور ایجاد تسهیلات در صدور ویزاست که باید مورد توجه قرار گیرد.

ادواردو لوپز بوسکتس سفیر اسپانیا در تهران نیز در این دیدار گفت: تلاش می‌کنم مناسبات دو کشور در زمینه گردشگری و تبادل گردشگر ارتقا پیدا کند.

او با بیان اینکه سال گذشته 20 هزار ایرانی به اسپانیا سفر کرده‌اند، افزود: زمینه‌های افزایش همکاری در حوزه گردشگری در گذشته نیز بین مسئولان ایران و اسپانیا بررسی شده است. کشور اسپانیا در زمینه گردشگری در دنیا رتبه بالایی دارد و ما آمادگی داریم تجربیات خود را در اختیار ایران قرار دهیم.

وی ادامه داد: اسپانیا در زمینه حفظ و حراست از آثار تاریخی و تبدیل خانه‌های تاریخی به اقامتگاه نیز تجربیات موفقی دارد و می‌توانیم در این زمینه با ایران همکاری داشته باشیم.

سفیر اسپانیا در تهران گفت: می‌کوشیم توان سفارت اسپانیا را برای صدور ویزا دو برابر کنیم. همچنین معتقدیم که راه‌اندازی پروازهای مستقیم تأثیر بسزایی در افزایش تبادل گردشگر بین دو کشور خواهد داشت.

وی افزود: براساس توافقات انجام‌ شده، ایرلاین ماهان، تا ماه ژوئن(فروردین)، پرواز مستقیم به بارسلونا خواهد داشت و تلاش می‌کنیم پرواز مستقیم به مادرید را نیز در آینده‌ای نزدیک برقرار کنیم. به‌علاوه، اسپانیا آمادگی دارد در بخش فنی، آموزشی و مدیریتی همکاری خود را با ایران آغاز کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin