سفیر هند در حالی که آخرین روزهای سفارتش در ایران را می‌گذراند، برای گفتگو و تبادل‌نظر با بخش خصوصی ایران با رئیس اتاق تهران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد، مساله مهم چگونگی مبادلات و مکانیسم‌های تدوین‌شده برای انجام مراودات تجاری در دوره تحریم‌ها بررسی شد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان این‌که در دوره تحریم‌های یکجانبه و خصمانه آمریکا علیه ایران، دریچه‌های تازه‌ای برای همکاری بین ایران و هندوستان باز شده است، تاکید کرد که دو کشور باید تمرکزی جدی برروی همکاری‌های بانکی و مالی داشته باشند.

وی با اشاره به معافیت‌هایی که شامل خرید نفت از ایران برای هند و توسعه بندر چابهار با سرمایه‌گذاری شرکت‌های هندی شده است، گفت: دو طرف باید برای حداکثر استفاده از این فرصت‌ها متمرکز شوند و همکاری کنند. درست است که تحریم‌ها برای ما مشکلات زیادی ایجاد می‌کند اما این فرصت را هم دارد که بتوانیم از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های غافل‌مانده کنونی بیش‌تر بهره ببریم.

خوانساری اظهار کرد: هند نیز برای خرید نفت از ایران هم شامل معافیت‌هایی شده است که در این باره باید مکانیسمی تدوین شود که بتوان از طریق آن مبادله کالا، انتقال پول نفت به ایران، سرمایه‌گذاری یا شرایط مبادله با طرف سوم دیده شود. هم‌چنین باید مشخص شود که پول نفت ایران چگونه و به چه میزانی به ایران بازمی‌گردد و خرید کالا از هند چه وضعیتی خواهد داشت.

رئیس اتاق تهران بابیان این‌که اتاق تهران مطالعاتی در مورد کشورهای منطقه و شرکای تجاری برای توسعه روابط اقتصادی انجام می‌دهد اعلام کرد: این مطالعه برروی هند نیز در حال انجام است. لذا لازم است که اطلاعاتی از نیازها را در اختیار داشته باشیم و بدانیم که به چه میزان می‌توانیم از هند تامین کالا داشته باشیم و درمقابل چه کالاها و خدماتی را می‌توانیم به بازار بزرگ هند صادر کنیم.

در ادامه سفیر هند نیز در این دیدار گزارشی با موضوع کالاهایی که ایران می‌تواند از هند تامین کند، ارائه داد و گفت: با توجه به تفکیک‌هایی که در این مطالعه در مورد ارزش کالاهای صادراتی صورت گرفته است، این گزارش در سفارت هند، براساس ارزش دلاری این گزارش تدوین و طبقه‌بندی شده است. تاکنون ۱۰۰۰ قلم کالای مشترک در بین کالاهای صادراتی هند و نیازهای وارداتی ایران احصاء شده است که می‌تواند زمینه همکاری و مبادله بین دو طرف باشد.

سوراب کومار افزود: چندی پیش مقامات بانک مرکزی ایران سفری به هند داشتند که در این سفر، گفت‌وگوهای خوب و تعاملات سازنده‌ای برای روشن شدن شیوه همکاری دو طرف صورت گرفت. خوشبختانه مبادله برمبنای پول دو کشور، به یک مکانیسم روشن و شفاف تبدیل شده است و ایران می‌تواند علاوه بر صادرات نفت و کالاهای غیرنفتی، بخشی از نیازهای مهم خود را با روپیه از هند تامین کند.

سفیر هند تصریح کرد: برابر معافیت موجود از خرید نفت، این کشور می‌تواند در شش ماه آینده روزانه معادل ۳۰۰ هزار بشکه نفت از ایران بخرد که نیمی از پول حاصل از این فروش به ارز محلی روپیه به حساب بانک‌های ایران نزد بانک‌های هندی واریز می‌شود که ایران می‌تواند با آن تمامی نیازهای خود از کالاهای اساسی چون غذا و دارو گرفته تا کالاهای موردنیاز دیگر را، به شرط این که مشمول تحریم نباشند، از هند بخرد. این پول هم‌چنین می‌تواند از طریق سفارت ایران در هند یا دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در دانشگاه‌های هند مورد استفاده قرار گیرد یا توسط شرکت‌های ایرانی در هند سرمایه‌گذاری شود.

وی افزود: نیم باقی مانده دیگر نیز می‌تواند به یورو یا ارزهای دیگر تبدیل شود و ایران می‌تواند آن را برداشت و انتقال دهد. البته برای انتقال این پول باید مکانیسمی دیده شود که در صورت وجود آن، انتقال به خارج از هند ممکن خواهد بود.

سفیر هند در ایران هم‌چنین درباره محدودیت‌های موجود بر سر راه خرید کالا از هند یا همکاری شرکت‌های هندی با ایران گفت: من به دقت قوانین و مقررات تحریمی خزانه‌داری ایالات متحده را مطالعه کرده‌ام. قاعدتاً نباید هیچ مشکلی برای همکاری کالاهای غیرتحریمی از جمله دارو و غذا پیش بیاید. ضمن این‌که حتی تراکنش‌های مالی مربوط به خرید غذا و دارو باید از تحریم معاف باشد.

کومار خاطرنشان کرد: هم‌چنین تمامی کالاهایی که به طور مشخص مشمول تحریم نباشد، بین دو کشور قابل مبادله هستند. شاید برخی شرکت‌های بزرگ هندی که در آمریکا فعالیت داشته، تمایلی به همکاری در حال حاضر نداشته باشند اما بخش عمده شرکت‌های هندی آماده و علاقمند به همکاری و مشارکت با ایران هستند.

سوراب کومار مقررات داخلی هند از جمله مالیات بر ارزش افزوده بالا برای کالای وارداتی را مساله مهمی در راه مبادله با شریک سوم یا خرید کالا از یک کشور دیگر توسط هند و صادرات مجدد آن به ایران خواند و اعلام کرد احتمالاً نرخ‌های مالیات و عوارض بالا، انگیزه‌ای برای این کار باقی نمی‌گذارد.

سفیر هند وجود کانال مالی در رابطه تجاری بین ایران و هند را مهم‌ترین انگیزه و راهکار برای توسعه روابط خواند و گفت: با وجود این کانال می‌توان حجم بالایی از مبادلات کالایی را بین دو کشور انجام داد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin