سفیر آفریقای جنوبی در پایان مأموریت خود در تهران با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار به اشاره به روند رو به رشد ارتباطات میان جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی گفت: همواره در سال‌های اخیر روابطی خوب و مثبت میان دو کشور برقرار بوده است.

وی افزود: سفر مقامات عالیرتبه آفریقای جنوبی بویژه رئیس مجلس این کشور به تهران نشان‌دهنده عزم مجالس دو کشور برای ارتقاء سطح مناسبات بویژه ارتباطات پارلمانی فیمابین می‌باشد.

امیرعبداللهیان با قدردانی از مواضع اصولی و مثبت آفریقای جنوبی در موضوعات منطقه‌ای بویژه در سوریه، یمن، عراق و فلسطین تصریح کرد: حمایت‌های مستمر آفریقای جنوبی از آرمان‌های ملت مظلوم فلسطین قابل تقدیر است.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل با اشاره به روابط راهبردی دو کشور در دو منطقه مهم از جهان خاطرنشان کرد: توسعه و گسترش مراودات میان جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی می‌تواند به دستیابی هرچه بیشتر دو کشور در راستای منافع دو ملت از ظرفیت‌های منطقه‌ای کمک نماید.

امیرعبداللهیان در پایان با قدردانی از اهتمام سفیر آفریقای جنوبی در طول مدت مأموریت وی در تهران بر تشکیل منظم نشست کمیسیون‌های مشترک دو کشور و تلاش جهت اجرایی شدن توافقات فیمابین تأکید کرد.

در ادامه این دیدار سفیر آفریقای جنوبی با ابراز خرسندی از مأموریت چندساله خود در تهران گفت: در طول سال‌های مأموریتم تمام تلاش خود را برای آماده‌سازی زیر ساخت‌های توسعه روابط بکار گرفتم.

ویلیام مکس وایتهد افزود: حمایت مقامات عالیرتبه دو کشور موجب سرعت بخشیدن به توسعه مناسبات فی‌مابین گردیده است.

وایتهد با بررسی چشم انداز مثبت روابط اقتصادی و بازرگانی بر اهمیت تقویت هرچه بیشتر مناسبات دولتی و خصوصی بر تسهیل مراودات اقتصادی میان تجار و بازرگانان دو کشور تأکید کرد.

سفیر آفریقای جنوبی در پایان روابط پارلمانی دو کشور را عامل مهمی در توسعه و تحکیم همکاری‌های دو کشور خواند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin