رئیس دفتر حافظ منافع مصر، با امیر عبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار با اشاره به مناسبات دیرینه تهران و قاهره گفت: علیرغم فراز و نشیب هایی که در این سالها با آن مواجه بودیم، روابط جمهوری اسلامی ایران و مصر همواره روابط متینی بوده است.

وی همچنین مواضع مصر در قبال بحران سوریه و مبارزه با داعش را سازنده و مفید خواند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: ایران و مصر دو کشور بزرگ و تاثیرگذار هستند که می توانند با همکاری های مشترک منطقه ای در کمک به کاهش تنش ها در منطقه، نقش سازنده ای ایفا نمایند.

امیرعبداللهیان با اشاره به تشکیل گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و مصر در مجلس شورای اسلامی بر اهمیت رفت و آمد و رایزنی های گروه دوستی پارلمانی دو کشور تاکید کرد.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل، گفت: مجلس شورای اسلامی با علاقمندی همکاری های تهران و قاهره می تواند به حل مشکلات جهان اسلام و از جمله حمایت از موضوع فلسطین کمک نماید.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل، ضمن تاکید بر اهمیت مسأله فلسطین برای جهان اسلام گفت: یکی از مسائل مهم و پیچیده در منطقه غرب آسیا، موضوع فلسطین است که مصر در این مسأله همواره نقش داشته است و تقویت ارسال کمک های انسان دوستانه به مردم غزه مورد توجه جهان اسلام می باشد.

امیرعبداللهیان با تاکید بر راه حل سیاسی برای خاتمه بحران سوریه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه اقدامی در جهت حل سیاسی بحران سوریه حمایت می کند. آمریکایی ها در مبارزه با تروریسم جدی نیستند و فقط شعار سر می دهند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل، با اشاره به راه حل سیاسی بحران یمن گفت: یمن متعلق به همه یمنی ها است و زمانی بحران خاتمه می یابد که همه گروه های یمنی اجتماع کنند.

امیرعبداللهیان در پایان، برای سفیر یاسر عثمان در مأموریت دیپلماتیک به جمهوری اسلامی ایران آرزوی موفقیت کرد.

در ادامه این دیدار، یاسرعثمان رئیس جدید دفتر حافظ منافع مصر در تهران، با ابراز خرسندی از مأموریت اش در جمهوری اسلامی ایران گفت: امیدوارم که با همکاری دوستان و همکاران ایرانی در جهت نزدیکی دو ملت و دو کشور و حل مسائل فیمابین مثمرثمر باشیم.

وی با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه گفت: افزایش رایزنی و مشورت میان مقامات دو کشور در بهبود وضعیت منطقه موثر خواهد بود.

وی همچنین ضمن نگرانی از جنایات گسترده گروه های تروریستی و تداوم اوضاع بحرانی در سوریه، یمن و لیبی، ابراز امیدواری کرد: کشورهای اسلامی با همکای و همبستگی یکدیگر بتوانند در حل بحران منطقه نقش سازنده ای ایفا نمایند.

سفیر و رئیس جدید دفتر حافظ منافع مصر در تهران در ادامه، با برشمردن ظرفیت های همکاری های بیشتر دو کشور، نسبت به تقویت و توسعه مناسبات پارلمانی میان مجالس ایران و مصر ابراز امیدواری کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin