مارکوس لایتنر، سفیر سوئیس در تهران با حسین امیرعبداللهیان، مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار امیر عبداللهیان سابقه روابط جمهوری اسلامی ایران با سوئیس را مثبت ارزیابی کرد و گفت: نگاه مردم ایران به کشور سوئیس همواره مثبت بوده است و تلاش‌های صلح آمیز این کشور در جهان قابل تقدیر است.

مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نقش گروه‌های دوستی _ پارلمانی در تقویت روابط دو کشور مهم و منجر به ارتقای روابط بین دو کشور در سطوح مختلف خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: گروه دوستی پارلمانی ایران _ سوئیس در مجلس یازدهم تشکیل شده و بزودی کار خود را آغاز می‌کند.

امیرعبداللهیان با اشاره به حادثه انفجار بندر بیروت تاکید کرد: هر چند در حادثه انفجار زیر ساختهای بندر بیروت از بین رفت و همه لبنان را تحت تأثیر قرار داده است، اما لبنان، کشور آزمون‌های سخت است و از این بحران بخوبی عبور خواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران علیرغم شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه آمریکا، از هر گونه کمک نسبت به مردم این کشور دریغ نخواهد کرد.

امیرعبداللهیان خصومت آمریکا علیه مردم منطقه و ایران را تقبیح کرد و تصریح نمود: کاخ سفید همواره به دنبال منافع نامشروع و دوشیدن کشورهای منطقه بوده است که البته در دوشیدن فزاینده حاکمان عربستان سعودی موفق بوده است و مایه تأسف مسلمانان جهان است

وی افزود: ترامپ با دستور ترور سردار سلیمانی قهرمان بین المللی مبارزه با تروریسم، ماهیت شیطانی کاخ سفید را بخوبی به جهان نشان داد.

امیرعبداللهیان بسط همکاری‌ها و مناسبات فیمابین بر اساس منافع متقابل در همه زمینه‌ها را مهم دانست.

وی در پایان با انتقاد شدید از سکوت آمریکا و غرب نسبت به تداوم جنایت جنگی در یمن و نقض سیستماتیک حقوق بشر در بحرین خواهان تلاش بیشتر سوئیس در کمک به تقویت راه حل های سیاسی در قبال بحران‌های منطقه شد.

در ادامه این دیدار مارکوس لایتنر؛ سفیر سوئیس در تهران با تمجید از روابط خوب دو کشور گفت: برن از گسترش روابط با تهران و تحکیم مناسبات با جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده و از هر گونه تعامل برای ارتقا مناسبات استقبال می‌کند.

وی تصریح کرد: هر چند تعاملات و روابط اقتصادی مرتبط با کانال مالی با کندی صورت می‌گیرد اما ظرفیت‌های موجود در خدمت توسعه همکاری‌های دو کشور است.

وی افزود: صرفنظر از نوع رفتار ایالات متحده آمریکا، سوئیس بعنوان حافظ منافع آمریکا در ایران، مأموریت دیپلماتیک خود را با حفظ بیطرفی انجام می‌دهد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin