حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیر کل امور بین‌الملل با میتسوگو سایتو سفیر ژاپن در تهران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیر کل امور بین‌الملل در ابتدای این دیدار ضمن قدردانی از حسن استقبال و میزبانی پارلمان ژاپن در جریان سفر اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی و هیأت همراه به توکیو گفت: مجلس شورای اسلامی از هرگونه همکاری در جهت ارتقای مناسبات پارلمانی و سیاسی دو کشور استقبال می‌کند.

امیرعبداللهیان با اشاره به نودمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن، مناسبات دو کشور را تاریخی و مهم خواند و افزود: تداوم دیدارهای سیاسی، علمی، فناوری و پارلمانی دو کشور نقش مهمی در تسریع و تسهیل مناسبات فیمابین خواهد داشت.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به نقش گروه‌های دوستی پارلمانی در تسهیل مناسبات کشورها گفت: با توجه به نقش مهم و سازنده گروه‌های دوستی پارلمانی ایران و ژاپن در پیشبرد روابط پارلمانی دو کشور و تسریع همکاری‌های دو دولت، گروه دوستی پارلمانی ایران و ژاپن در مجلس شورای اسلامی از تبادل هیأت و گفتگوی با همتایان خود در مجالس ژاپن استقبال می‌نماید.

سفیر ژاپن نیز در این دیدار با اشاره به قدمت روابط دیرینه و حسنه دو کشور گفت: توکیو از توسعه ارتباطات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کند.

میتسوگو سایتو در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به سفر دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به ژاپن افزود: سفارت توکیو در تهران تمام تلاش خود را جهت اجرایی شدن توافقات پارلمانی انجام شده در مذاکرات رئیس مجلس شورای اسلامی با مقامات ژاپنی به کار خواهد گرفت.

طرفین همچنین بر اهمیت گسترش مناسبات اقتصادی و همکاری‌های تجاری دو کشور تاکید کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin