سفیر جدید پاکستان در ایران گفت: تصمیم دولت پاکستان، برخورد با افراطی گری است و فرقی نمی کند این افراد متعلق به کدام دسته، نژاد، گروه و مذهب باشند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، علیرضا رشیدیان در دیدار با سفیر پاکستان در ایران اظهار داشت: تحولات اخیر در منطقه ضرورت تمرکز خاص و همکاری های مشترک در مقابله با فعالیت های تروریستی را بیش از پیش افزایش می دهد.

وی افزود: با توجه به سابقه همکاری های گذشته دستگاه‌های امنیتی دو طرف، امروز ضرورت دارد این همراهی و همکاری بیش از پیش رشد پیدا کند.

استاندار خراسان رضوی، بستر افراطی گری را فقر و جهالت دانست و گفت: ایران و پاکستان باید تلاش کنند با ظرفیت سازی برای ارتقا آگاهی، ایجاد درآمد و رفاه اقتصادی، این زمینه ها را مسدود کنند که توسعه مبادلات اقتصادی و تجارت بین دو کشور از جمله تلاش در این حوزه است.

رشیدیان در ادامه به دستاوردهای مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با ۱+۵ نیز اشاره و خاطر نشان کرد: آنچه که این مذاکرات روشن کرد بدعهدی آمریکایی ها نه برای ما، بلکه برای مردم دنیا به ویژه اروپایی ها است.

وی افزود: تعهداتی که طی این مذاکرات بین ایران و نمایندگان ۱+۵ امضا شد مورد تایید و توافق دولت‌ها قرار گرفت و در همان چارچوب نیز قراردادهای اقتصادی امضا شد اما واکنش آمریکایی‌ها در کنگره، خزانه داری و دولت آن کشور این بدعهدی را اثبات کرد.

آصف علی خان درانی دیپلمات ارشد پاکستانی نیز گفت: دولت پاکستان برای مقابله هرگونه افراطی گری و فعالیت تروریستی مصمم است و با این پدیده بطور جدی برخورد می کند.

وی افزود: جهان اسلام در خطر حمله افراط گرایان و گروه های تروریستی است که در اشکال مختلف در میان اقوام و نژادهای گوناگون نمود و بروز یافته اند.

سفیر پاکستان ادامه داد: پاکستان و مقامات دولتی کشور در برخورد با تروریست‌ها با قاطعیت برخورد و آنان را مجازات می کنند.

درانی تاکید کرد: تصمیم دولت پاکستان، برخورد با افراطی گری است و فرقی نمی کند این افراد متعلق به کدام دسته، نژاد، گروه و مذهب باشند زیرا همه طبق قانون محاکمه و مجازات می‌شوند.

وی افزود: گروههای تروریستی همانند سرطان هستند که باید سریع‌تر ریشه کن شده تا به سطح جامعه گسترده نشوند.

درانی ادامه داد: مسئولیت ما به عنوان کشورها و ملت‌های مسلمان در مقابله با تروریسم بسیار سنگین است زیرا گروه‌های افراطی هر جا جنایتی می کنند به نام اسلام و مسلمان انجام می‌دهند و اسلام را بدنام می کنند.

وی خاطرنشان کرد: تحولاتی در سوریه و عراق در حال شکل گیری است که موجب می شود تروریست‌ها به سمت افغانستان تغییر مسیر دهند بنابراین پاکستان در این زمینه بسیار مراقب و حساس است.

سفیر پاکستان در جمهوری اسلامی ایران پیرامون روابط اقتصادی و مناسبات دو جانبه هم اظهار داشت: برای سرمایه گذاری مشترک در دو کشور زمینه های زیادی وجود دارد و خراسان رضوی با توجه به ظرفیت‌های فراوان، مورد توجه است.

وی به خط لوله انتقال گاز از ایران به پاکستان اشاره و بیان کرد: این طرح در دست اجرا زمینه ای برای پیوند بیشتر دو کشور است و در حوزه ریلی، جاده ای و برق نیز همکاری‌های مشترک وجود دارد که امید است تقویت شوند.

درانی افزود: در حوزه سرمایه گذاری‌های مشترک هم تلاش می شود بین استانهای خراسان و سیستان و بلوچستان و ایالت بلوچستان زمینه این همکاری‌ها ایجاد و تقویت شود زیرا ویژگی‌های جغرافیایی و قومی منطقه زمینه مطلوبی برای همکاری فراهم می کند.

وی در ادامه به برخی مشکلات بانکی بین دو کشور اشاره و بیان کرد: مذاکراتی در حال انجام است تا این مشکلات برطرف شوند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin