حسین هاشمی استاندار استان تهران در دیدار با رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه در ایران بر قدمت همسایگی ایران و ترکیه طی قرن‌ها تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، استاندار تهران در دیدار با سفیر ترکیه با اشاره به اینکه صنعت توریسم و گردشگری بستر مناسبی در روابط بین دو کشور به شمار می‌رود گفت: گردشگری تهران به عنوان پایتخت ایران برای توریست‌ها چندان شناخته شده نبود، اما؛ با روی کار آمدن دولت دکتر روحانی چهره توریستی تهران بیشتر نمایان شد.

وی در ادامه با بیان این که اقدامات اخیر داعش و طالبان چهره اسلام در دنیا را کدر کرده است، گفت: اسلام دین رحمت و برادری است و مبارزه با اتفاقاتی نظیر اقدامات داعش وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند.

هاشمی ادامه داد:‌ کشور ما با همکاری ترکیه به عنوان یکی از کشورهای بزرگ منطقه تلاش جدی می‌کند تا جلوی انحرافات گرفته شود و در این راه بدون توجه به قومیت و زبان، هدف اصلی «اسلام» است.

استاندار تهران با بیان این که اسلام از جمله ادیان نادری است که گسترش روزافزونی در دنیا دارد، گفت:‌ دشمنان اسلام از این گسترش راضی نیستند.

وی افزود:‌ دکتر روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در اولین سفر خود به سازمان ملل موضوع مبارزه با گروه‌های انحرافی را مطرح کرد و در آن زمان که داعش فعال نشده بود و گسترش انحرافات پیش‌بینی می‌شد، این موضوع مورد استقبال قرار گرفت.

هاشمی با اشاره به روابط دو کشور ایران و ترکیه در عرصه‌های مختلف گفت:‌ در شرایط کنونی و در مواجهه با انحرافات در اسلام لزوم ایجاد روابط میان دو کشور در سایه وحدت بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

وی اظهار داشت:‌ باید در سایه وحدت، با همراهی علمای اسلام اعم از شیعه و سنی، سیاستمداران، تجار و مردم تلاش کنیم تا آثار شوم تفرقه و انحراف را از کشورهای اسلامی دور کنیم.

استاندار تهران در ادامه دیدار با سفیر ترکیه با تاکید بر این که صنعت توریسم و گردشگری بستر مناسبی در روابط بین دو کشور به شمار می‌رود، گفت: گردشگری تهران به عنوان پایتخت ایران برای توریست‌ها چندان شناخته شده نبود اما با روی کار آمدن دولت دکتر روحانی چهره توریستی تهران نمایان شد.

وی با اشاره به جاذبه‌های گردشگری در کشور افزود:‌ ظرفیت گردشگری استثنایی ایران تا جایی است که در فصل زمستان می‌توان از جاذبه‌های ورزش اسکی در شمشک و دیزین بهره برد و در همان فصل در گرمای کیش شنا کرد.

هاشمی ادامه داد: از سرمایه‌گذاران ترکیه برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف گردشگری، صنایع های تک، صنایع غذایی و سایر بخش‌های اقتصادی و گردشگری در تهران که محدودیت نداریم استقبال می‌کنیم.

استاندار با اشاره به ظرفیت یک میلیارد و 500 میلیون مترمکعبی فاضلاب در تهران گفت:‌ موضوع تصفیه فاضلاب یکی از اقدامات اساسی انجام شده در استان تهران است که بازیافت زباله به روش‌های کمپوست و زباله‌سوزی را باید به آن افزود.

وی ادامه داد: وجود شهرک فرودگاهی در تهران با وجود ظرفیت‌های منطقه آزاد تجاری، منطقه ویژه اقتصادی و مرکز تفریحی و گردشگری به عنوان قطب مهمی در سرمایه‌گذاری استان شناخته می‌شود.

هاشمی در ادامه گفت‌وگو با سفیر ترکیه با اشاره به نتایج یک مطالعه در کشور آلمان در خصوص اقتصاد ایران گفت:‌ براساس مطالعه‌ای که در کشور آلمان انجام شده است اعلام شدهT بعد از توافق 1+5، ایران ظرفیت جذب سرمایه تا 100 میلیارد دلار را دارد.

استاندار تهران ابراز امیدواری کرد: با افزایش مبادلات ایران و ترکیه در عرصه‌های مختلف میزان روابط بیش‌ازپیش شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin